Sevgili dostlarım,
Felsefi ve mistik anlamda yazılmış bir romandaki babanın oğluna söylediği "bak evlat zamanı para ile satın alamazsın" cümlesi uzun zamandır aklımın bir köşesine takıldı.
Doktorluk mesleği Fransızca da "Le metier honor "yani "kutsal meslek "olarak adlandırılır. Tıp mesleğini onurlu kılan şeydir zaman.
Doktor zamana dokunur.
Kader çizgisinin son noktası olan ölümün ne zaman geleceğinin bilinmezliğine gizemine dokunur.
Doktorun bu gizemli kader çizgisi dokunuşu bazen bir düşme anında beyin kanaması geçiren hastayı yeniden hayata döndürür. Saatler içinde müdahale edilmezse ölümün kaçınılmaz olduğu dalak yırtılması, trafik kazası, iç kanamaya müdahale, barsak delinmesi, barsak tıkanıklığına müdahale, göğüs içine hava veya kan kaçağına göğüs cerrahın müdahalesi, bir kaza anında çene travmasına KBB, Çene cerrahı veya plastik cerrahın müdahalesi, kol bacak yaralanmalarında Ortopedi, damar cerrahın müdahalesi, Kalp krizinde Kardiyolojinin acil müdahalesi, Diabetik ketoasidoz da Dahiliye ve Endokrinoloğun müdahalesi, Boğaz enfeksiyon bir ishal hali bir zehirlenme de septik durumda Acil doktorlarının ve intaniye’nin tedavileri, böbrek taşında, idrar yapmamada  Üroloğun müdahalesi, pipisinin ucu kapalı doğan bir bebeği acil müdahale eden çocuk cerrahı, makatta, kuyruk sokumundaki  yaraya, kanayan hemoroide müdehale eden Genel Cerrah, büyük abdest makat ağzına tıkanmış, çocukları, gelinlerinin yanında binbir utana sıkıla kendini cerrahın şefkatli parmağına teslim eden yaşlı, yatalak hastalar, sonrasında binbir dua. ‘Allah bin kere razı olsun, tüm doktorlarımızdan ve sağlık camisında hizmet eden güzel insanlardan’
Ve sayabileceğim daha bir çok örnek.
 İşte Tıp mesleğini kutsal meslek olarak lanse eden bu acil dokunuşlardır. Doktor insanın direkt yaşamına dokunur. O nedenle de hastanın yüreğine dokunur. En çok duayı doktorlar alır. O nedenle de en çok biz kıskanılırız. Hatta bu kıskançlık bazen zarar verme noktasına gelir.
Bir gün bir Savcı bey ile Sürmene de çay içiyor, sohbet ediyoruz. Söz sözü açtı. Sonunda dedi ki ‘Ayhan bey sizinle bizim aramızdakı fark nedir vatandaş açısından.’
‘Meslek farklı’ dedim
 Yok dedi
 Nedir dedim
‘Siz işi bitirince hasta ve yakını size Allah razı olsun der. Biz işimizi bitirince bize Allah belanızı versin der. Çünkü biz ceza veriyoruz, siz sağlığına kavuşturuyorsunuz.’
Ben de tamam işte meslek farkı dedim ya diyince gülüştük.
Varlığıyla ve müdahalesiyle hastaya yeniden yaşama, daha kaliteli bir yaşamı verir doktor.
Kadın doğumcunun doğum travayı sırasında verdiği doğru karar ve müdahalesi, Çocuk doktorunun bebeği hemen değerlendirip küveze alması o çocuğa ve ailesine yeni bir zaman diliminde yeni bir kader çizgisi belirler. Fakat bu yeni kader çizgisi, eskisinin ne olduğu bilinmediğine göre yani gelecek bilinmediğinden mevcut hayat çizgisi olarak kabullenilir ve hayat devam eder.
Bir Onkoloji Cerrahı, bir Gögüs cerrahı, bir Plastik cerrah, bir beyin cerrahı, Ürolog, acil doktorları, genel Cerrahlar, Ortopedistler dahileye, çocuk, kadın doğum, aile hekimleri, hemşireler sağlık memurları, personeller. Bir sağlık ordusu. Bu güzel insanlar savaş anında bile korunur. Bu insanlara her kesimin gözü gibi bakması gerekir. Yerde sürünen değil el üstünde tutulması gereken ağır bir meslektir doktorluk.
Bir bölgede koruyucu sağlık hizmetleri iyi ise, entelektüel yapı, kültürel seviye, beslenme kültürü, yaşam kalitesi, madde bağımlılığı azlığı, düzenli spor yapma, siyasi ve bürokratik hizmetlerin kalitesi, belediyecilik hizmetleri, alt yapı, şehircilik hizmetleri, modern mühendislik ve teknolojinin insanlara sunduğu kolaylıklarlar ile kişi barışı gelir.
Çevre temizliği, gıda kontrolleri ve hijyen, barınma ve ulaşım şartlarındaki mükemmellik ne kadar iyi ise o toplum bireylerinin hastalığa yakalanma ve hatta saçma sapan kaza ve hastalıklardan ölüm oranları da o kadar düşük veya imkansız olacaktır. O toplum mutlu ve uzun yaşayacaktır.
Mesela Kalorifer, Doğalgaz ısınma sistemleri soba zehirlenmesi ve ya banyoda gaz kaçağı ölümlerini ortadan kaldırır
Düzenli trafik denetimleri, yolların kaliteli oluşu, ulaşım araçlarının mükemmelliği trafik kazalarını azaltır.
Düzenli sağlık kontrolleri erken teşhis ve şifa ile sonlanan tedaviye zemin hazırlar.
Madde bağımlılığından uzak durmak bir çok hastalığı elimine eder. Daha sağlıklı bir hayat sunar.
Hobilerin olması toplumu mutlu kılar. Mutlu insan strese bağlı hastalıklardan korunmuş olur. Kendine ve çevresine zarar vermez.
Dengeli ve yeterince yemek kültürü  yani sofradan, yemek masasından soymadan kalkmak metabolik sendrom dediğimiz şişmanlık, tansiyon, şeker kolesterol yüksekliğini ve karaciğer yağlanmasını önler.
İşi olan çalışan, üreten, kendi işene bakan, kültürel zenginliği olan, çağdaş toplum Gençliğine örnek olan her kesimin hedefi olan bir toplum. Herkesin işini en iyi bir şekilde yapma gayretinde olduğu, sorumluluk ve vicdan sahibi bir toplum.
Sonuç olarak zenginlikte esas olan kültürel, entellektüel, bilim ve sanat bir zenginliktir. Kaliteli bir eğitim ve öğretim, mesleki altın bileziktir..İşte bu zenginlik zamanı satın alır.Sana yaşam süresi ve yaşam kalitesi sunar.
Sadece parasal zenginlik sadece züğürtlüğünü engeller ve hatta bela bile getirir. Parası olduğu için canından bile olabilirsin, zamanın bitebilir. Bu duygu ve düşüncelerle herkese ağız tadında mutlu bir yaşam dilerim.
Saygılarımla.