TÜRK-İŞ Trabzon İl Temsilcisi YOL-İŞ 1 Nonlu Şube Başkanı Gökhan Gedikli ve üyeler Trabzon Gazeteciler Cemiyeti’nde düzenlenen basın toplantısında taleplerini ilettiler. Yapılan açıklama ile vergi politikalarının yeniden düzenlenmesini ve belirlenmesini istediler.  TÜRK-İŞ Trabzon İl Temsilcisi YOL-İŞ 1 Nolu Şube Başkanı Gökhan Gedikli, burada yaptığı açıklamada,  Anayasamızın ‘’vergi ödevi’’ başlıklı 73’üncü maddesinde ‘’Herkes, kamu giderlerini karşılamak üzere, Mali gücüne göre, vergi ödemekle yükümlüdür ifadesi yer almaktadır. Bu düzenlemeden amaçlanan, herkesin kamu harcamalarını finanse etmek üzere vergi ödemekle yükümlülüğü olduğu Ancak bu ödemenin herkesin mali gücüne göre olması gerektiğidir.” dedi. 

Çalışanların Alım Gücü Azalıyor

Gedikli, açıklamasında vergilerin ağır yükü bulunduğuna vurgu yaparak, “Bugün ülkemizde uygulanan vergi politikaları nedeniyle, işçiler üzerinde ağır vergi baskısı bulunuyor. İşçinin eline geçen net ücret, vergi kesintileri nedeniyle, yılbaşına göre geçen sürede giderek geriliyor. Ücretli çalışanların net ücreti, bir yandan enflasyon nedeniyle satın alma gücünü kaybetmesiyle, diğer yandan ise artan vergi oranı nedeniyle çalışanların alım gücü azalıyor. Ortalama aylık brüt ücreti 4.500 TL olan bir işçi, Ocak ayında 3.409 TL net ücret alırken, Haziran ayında net ücreti 191 TL daha azalarak 3.218 TL’ye düşüyor. Temmuz ayında ücreti yüzde 4 oranında artsa dahi, yılsonunda ücreti 349 TL eksilerek 3.060 TL’ye geriliyor.” ifadelerini kullandı. 

Adaletle Bağdaşmıyor

“Bu vergi düzeni adil değildir. Hakka ve hukuka uygun değildir. Anayasanın ilgili maddesiyle bağdaşmayan bu anlayış sürdürülebilir değildir.”  diyen Gedikli, şunları kaydetti: “TBMM’ye sunulan vergi düzeninde yeni değişiklikleri içeren yasa teklifi emekçilerin beklentilerini karşılamıyor, vergi adaletsizliğini ortadan kaldırmıyor. Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik koşullara ve sosyal beklentilere cevap vermiyor. Bu teklifte, ücretliler lehine olan ayırım ilkesi yine gözetilmiyor. Ve çalışanların 2005 yılında yüzde 15-20-25-30-35 olan gelir vergisi tarifesine uygulanan vergi oranı, 2006 yılından bu yana yüzde 15-20-27-35 olarak uygulanıyor. Yetmiyor. 2005 yılında gelir vergisi tarifesi brüt asgari ücretin 13,5 katı iken, günümüzde 7 kat olarak hesaplanıyor. Çalışanlar her yıl daha fazla vergi ödemek zorunda kalıyor. Bütün taleplere rağmen gelir vergisi tarifesi ücretliler lehine iyileştirilmiyor. Bu uygulama da sosyal adaletle bağdaşmıyor.” 

Haksızlıktır, Adaletsizliktir

Asgari ücretten alınan verginin kaldırılması gerektiğini söyleyen Başkan Gedikli,  “Oysa dar ve sabit gelirli geniş kesimlerin beklentisi,  çağdaş ve adil bir vergi sisteminin oluşturulmasıdır. Türkiye’de uygulanmakta olan tüm vergi kanunlarındaki öncelik  ‘’Vergi adaleti’’ sağlanması olmalıdır. Bu yönde atılan adımlar konfederasyonumuz tarafından olumlu karşılanacaktır. Ancak doğrudan ve dolaylı vergilerin en büyük ödeyicisi olan işçileri, işverenler ile aynı oranlarda vergilendirmek haksızlıktır adaletsizliktir.  Türkiye’de vergi alanında yapılacak bir ‘’reform’’ ancak ücretliler aleyhine var olan bu adaletsiz yapının değiştirilmesiyle mümkün olacaktır. TÜRK-İŞ olarak ücret kazançları bakımından, asgari ücretten alınan verginin kaldırılması talebimizi tekrarlamak isteriz. ‘’En az geçim indirimi’’ uygulamasıyla da, belirlenecek tutarın üzerinde bir gelir elde edilmesi sonrasında vergilendirmenin başlaması sağlanmalıdır. Öncelikle emek üzerindeki vergi yükünün azaltılması ve verginin geniş kitlelere adil bir şekilde yansımasının sağlanması gerekmektedir. O nedenle, gelir vergisi tarife basamakları ve oranları acil olarak güncellenmelidir.” Şeklinde konuştu. 
 Sonay ÇALUK 

TAKA

İlgili Galeriler
Anahtar Kelimeler:
düzen değişmeli
Avatar
Adınız
Email
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.