Geleneksel olarak her yıl yapılan organizasyona kadınlarda Trabzon, İzmir Veteran, İstanbul, Sakarya, Aliağa1, Aliağa 2-Makedonya’dan Struga Veteranki takımı katılırken, erkeklerde; Trabzon, İzmir Karabağlar, Eskişehir, İzmir Altay, İstanbul, İzmir Mithatpaşa, Adana, Zonguldak takımları katıldı. Geleneksel sürdürülen bu organizasyonla uzun yıllar öncesi karşılıklı hentbol oynamış milli takımlarda beraber olmuş, hentbol getirdiği ortak dostluk ve arkadaşlığın yanı sıra anıların unutulmadığı ortamda bir araya gelinmesi sağlanmaktadır. Sporun insanın içini ısıttığı güzel ve geçmiş anılar ilk gün ki sıcaklığını yansıtıyor. Makedonya’dan katılan Struga Veteranki kadın hentbol takımı Trabzon’un daveti üzerine turnuvaya katıldı. Trabzon-Struga kenti arasında sporda dostluk, kardeşlik köprüsü kuruldu. Trabzon kadın ve erkek veteran takımlarının sorumluluğunu Ayhan Bal, organizasyonunu Ayhan Pala ve yurt dışı bağlantısı Levent Tanık tarafından gerçekleştirildi. 

SAYGI DOLU DAKİKALAR

Takımların üzerinde Çanakkale savaşını anlatan Çanakkale geçilmez ve Atatürk temalı; arkasında Türk askerinin yaralı bir düşman askerini taşıdığı t-shirt büyük takdir ile beğeni kazandı. Takımlar Çanakkale de tarihi ve kültürel ziyaretlerde gerçekleştirdi. Bozcaada, Truva ve Asos’un yanı sıra 30 Ağustos Zafer bayramı öncesinde tarihi savaşların yapıldığı Gelibolu yarımadasında ki ziyaret duygusal anların yaşanmasına neden oldu. Trabzon ve Struga kadın veteran takımların şehitlikte birlikte açtıkları Türkiye ve Makedonya bayrağı saygı dolu dakikaların yaşanmasına vesile oldu. Özellikle Makedonya Struga Veteran takımın kendi sayfasından yaptığı açıklama Trabzon spor kentinin davetine teşekkür niteliğinde idi. Yapılan açıklama da, “Eğer insanların büyüklüğü size olan ilgilerine, nezaketlerine, misafirperverliklerine, yollarına, yanlarındayken hissettikleri hoşluğa yansıyorsa... O zaman sevgili Türkiye'deki dostlar, siz ev sahiplerine örneksiniz, millete örneksiniz. Dağ kadar geniş bir ruh. Yürekten teşekkür ediyoruz ve takdir ediyoruz...” 

ETKİNLİK KAZIM TEKİN VE SIRRI ÖZŞEN ADINA YAPILDI

Hentbola yıllarını vermiş nice sporcuları yetiştirmiş Kazım Tekin ve Sırrı Özşen bu organizasyonla yetiştirdiği sporcuları ile bir araya gelirken duygusal anların yaşanmasına neden oldu. Günün anısına Kazım Tekin’ Ayhan Pala; Sırrı Özşen’e Ayhan Bal ve Merkez Hakem Kurulu Başkanı Hakan Küçükyılmaz’a da Trabzon Hentbol İl Temsilcisi Sevil Cihan Aksoy eliyle günün anlamını taşıyan hediyeler verildi.

TRABZON-STRUGA ARASINDA DOSTLUK RÜZGÂRLARI ESTİ

Hentbol sporunun her iki kentte değer bulduğu bir ortamda davet edilen Struga takımı ile birlikte dostluk maçı geçekleştirildi. Maçın sonunda Atatürk resmi önünde her takım Türkiye ve Makedonya bayrağını birlikte açarak spor adına güzel mesaj verdi. Bu her iki ülkenin tarihi ve kültürel bağlarının pekişmesi açısından büyük anlam kazandırdı. Bu arada Trabzon Veteran kadın takımı Struga’ya davet edildi. Bu birliktelik her iki ülke her iki kent arasında büyük takdir topladı. Her iki kentin kardeş kent olmasının önünü açtı.

STRUGA’YA DOSTLUK KUPASI VERİLDİ

Trabzon Veteran takımı tarafından hazırlanan dostluk kupası Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Rektörü Ramazan Cüneyt ERENOĞLU eliyle verildi. Plaket Platform başkanı Ahmet Türe tarafından verilirken, organizasyon tişörtü de platform başkanına Ayhan Bal tarafından verildi.

TURNUVADA UNUTULMAYANLAR

6 Şubat depreminde kaybettiğimiz veteren hentbolcu Metin Muhacir ile Hentbol Milli takım kaptanı Cemal Kütahya unutulmadı. Organizasyon Başkanı Ayhan Pala gala gecesinde yaptığı konuşmada, “Bu iki arkadaşımızı rahmetle anıyoruz. Bastığın yerleri toprak diyerek geçme tanı düşün altında binlerce kefensiz yatanı, diye başlayan dizeler dağlarında; Dur yolcu bilmeden gelip bastığın bu toplar bir devrin battığı yerdir. Eğil de kulak ver, bu sessiz yığın bir vatan kalbinin attığı yerdir. Çanakkale vatanımızın adıdır. Kurtuluşumuzda zaferlerin mimarıdır. Bu uğurda başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Atatürk, onun silah arkadaşlarını ve vatanın her toprağını kanları ile sulamış askerlerimizi rahmet minnet ve şükranla anıyorum” dedi. Hatıra fotoğraflarının çekilmesinin ardından bir sonra ki turnuvada buluşmak üzere dostların baki kaldığı, unutulmaz anılarla takımlar geri döndüler.
Nurgül Günaydın