Doğum oranlarının yeniden yükseltilmesi için sosyal medyada dile getirilen bir öneri dikkat çekti. Teklifte, üç çocuğu olan ailelere ÖTV'siz araba, dört çocuğu olan ailelere ise faizsiz konut kredisi verilmesi gerektiği belirtildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu konuda yeni düzenlemeler yapılacağını açıkladı.

Düşen doğum oranlarına kesin çözüm: 3 çocuğu olana ÖTV'siz araç, 4 çocuğu olana faizsiz konut kredisi verilsin. Bu teklif sosyal medyada gündem oldu fakat henüz böyle bir durum yok.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerde yapılan Bakanlar Kurulu toplantısından sonra bir açıklama yaptı ve düşen doğum oranlarına dikkat çekti. 3 çocuk vurgusunu yineleyen Erdoğan, doğum oranının artırılması için yeni çalışmalar yapılacağını söyledi ve şu ifadeleri kullandı:

"TÜİK'in 2023 yılı doğum istatistikleri endişe vericidir. 2001’de 2,38 olan doğurganlık hızı 2023’te 1,51'e gerilemiştir. Yani nüfusun kendini yenileme eşiği olan 2,1 seviyesinin altındayız. Bu, Türkiye açısından varoluşsal bir tehdittir, bir felakettir."

A101 18 Temmuz Aktüel Katalog: Bu Hafta A101'de Neler Var? A101 18 Temmuz Aktüel Katalog: Bu Hafta A101'de Neler Var?

ÇALIŞMALAR BAŞLADI
Doğum oranının artırılması için düğmeye basıldı. Erdoğan'ın talimatı sonrası çalışan kadınların doğum izninin 1 yıla çıkarılması, 2 ve sonraki çocuklarda kira ile kreş desteğinin verileceği aktarıldı.

SOSYAL MEDYADA GÜNDEM OLDU
Sosyal medya üzerinde gündem olan öneride ise doğum oranının artırılması için şu teklifler sunuldu:

"Üç çocuğu olana ÖTV’siz araba, dört çocuğu olana faizsiz konut kredisi hakkı ver ondan sonra nüfus artış hızını gör."

YENİ DÜZENLEMELER GELECEK
Doğum oranının artırılması için yeni düzenlemeler gelecek.

Kaynak: HABER MERKEZİ