Ulusal Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü (NIID), yeni hastalıkla ilgili araştırmalarını yoğunlaştırıyor. Hastalığın mekanizmasını anlamak ve bir tedavi yöntemi geliştirmek için çalışmalar devam ediyor. Japonya'dan gelen haberler, hastalığın hızla yayıldığını ve belirtilerinin ortaya çıktığını gösteriyor. Bilim insanlarının henüz konu hakkında net bir fikri olmasa da, hastalığın ilerlemesi halinde dünyanın yeniden eve kapanma ihtimali artıyor. Şu anda yapılan araştırmalar, enfeksiyonun yüksek ölümcüllük oranına sahip olduğunu ortaya koyuyor.

Şu ana kadar Japonya'daki 47 şehrin 45'inde görülen enfeksiyonun yüksek oranda ölümcül olduğu ifade ediliyor. 

Uzmanlar hastalığın semptomlarını açıkladı.

Ulusal Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü (NIID) şunları söyledi: "Streptokokun fulminan (şiddetli ve ani) formlarının ardındaki mekanizmalarla ilgili hala pek çok bilinmeyen faktör var ve bunları açıklayabilecek aşamada değiliz."

VAKA SAYISI NE DURUMDA

NIID tarafından yayımlanan geçici rakamlarda geçen yıl 941 STSS vakasının rapor edildiği kaydedildi. 2024'ün ilk iki ayında halihazırda 378 vaka kaydedildi ve Japonya'nın 47 vilayetinin ikisi dışında tamamında enfeksiyonlar tespit edildi.

YAŞLILAR YİNE RİSKTE

NIID'ye göre yaşlı insanlar daha fazla risk altında kabul edilirken, A grubu türü 50 yaşın altındaki hastalarda daha fazla ölüme yol açıyor. 

Asahi Shimbun gazetesinin haberine göre, 2023 yılının Temmuz ve Aralık ayları arasında STSS tanısı konan 50 yaşın altındaki 65 kişiden yaklaşık üçte biri, yani 21'i öldü.

30 YAŞ ÜZERİNE DİKKAT

Ancak enfeksiyona neden olan son derece bulaşıcı bakteriler, bazı durumlarda, özellikle 30 yaşın üzerindeki yetişkinlerde ciddi hastalıklara, sağlık sorunlarına ve ölüme neden olabilir. STSS vakalarının yaklaşık yüzde 30'u ölümcüldür.

KTÜ Farabi Hastanesi Euromelanom Kampanyasıyla Deri Kanserine Karşı Farkındalık Oluşturuyor KTÜ Farabi Hastanesi Euromelanom Kampanyasıyla Deri Kanserine Karşı Farkındalık Oluşturuyor

BU BELİRTİLER İLE GÖRÜLÜYOR

Çoğu STSS vakasına streptococcus pyogenes adı verilen bir bakteri neden olur. Daha yaygın olarak strep A olarak bilinir; özellikle çocuklarda boğaz ağrısına neden olabilir ve birçok insan bunu bilmeden geçirir ve hastalanmaz.

Yaşlı insanlar soğuk algınlığına benzer semptomlar yaşayabilir ancak nadir durumlarda semptomlar boğaz ağrısı, bademcik iltihabı, zatürre ve menenjiti içerecek şekilde kötüleşebilir. En ciddi vakalarda organ yetmezliğine ve nekroza yol açabilir.

Kaynak: tv100