Dünyaca ünlü bankalarda kırmızı alarm verildi. İflas eşiğine gelen o bankaların nasıl bir yol izleyeceğine yönelik hazırladıkları planlara geçer not verilmedi. O bankaların iflasına yönelik planlarının zayıf olduğu belirtildi. İşte tüm detaylar…

ABD Merkez Bankası (Fed) ve ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC), Bank of America, Citigroup, Goldman Sachs ve JPMorgan Chase bankalarının olası iflasla nasıl başa çıkacağına yönelik hazırladığı planlara geçer not vermedi. Hazırlanan planlarda zayıflık olduğu belirtilirken bankalarda da kriz durumu tespit edildi.

Planlamalar İncelendi

Fed ve FDIC, dünyaca ünlü sekiz büyük bankanın mali sıkıntısı veya batışı durumunda izleyeceği stratejileri tek tek inceledi. Düzenli bir şekilde çözülmesine yönelik stratejilerin tanımlandığı çözüm planlamalarına ilişkin incelemeler tamamlanırken sonuçlar kamuoyu ile paylaşıldı.

Yapılan açıklamaya göre, Bank of America, Citigroup, Goldman Sachs ve JPMorgan Chase'in planlamalarında zayıflık olduğu ifade edildi.

Sürücüleri sevindiren karar: Akaryakıta gece yarısı büyük indirim Sürücüleri sevindiren karar: Akaryakıta gece yarısı büyük indirim

Güçlü Planlar Sunan Bankalar

Wells Fargo, Bank of New York Mellon, State Street ve Morgan Stanley tarafından sunulan planlamalarda ise herhangi bir zayıflık tespit edilmediği aktarıldı.

Sekiz bankanın stratejileri ve kabiliyetlerinin sürekli geliştirilmesine yönelik alanların belirtildiği geri bildirim mektupları gönderilirken, ifade edilen eksikliklerin 1 Temmuz 2025 tarihine kadar giderilmesi gerektiği vurgulandı.

Kaynak: KARAR