Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), enerji üretim maliyetlerindeki artış nedeniyle elektriğin farklı grupları için fiyat artışı yapıldığını duyurdu. Yüzde 38'lik zam eleştirilere neden olurken, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, elektrik tarifesinde yapılan fiyat değişikliğine dair açıklamalarda bulundu.

Pandemi ve Emtia Fiyatlarının Etkisi

Bakan Bayraktar, Kanal 7'de katıldığı programda, pandemi sonrası emtia ve enerji fiyatlarındaki artışın elektrik zamları üzerinde büyük bir etkisi olduğunu belirtti. Bayraktar, "Zaman zaman soruluyor niye benzin fiyatları Türkiye'de düşmüyor? Çünkü bir başka değişken daha var ürünlerimizde. Yani döviz fiyatı da önemli. Ama biz özellikle pandemi sürecinden başlayarak vatandaşlarımıza bir destek programı uyguladık. Yani vatandaşlarımızın bundan en az etkilenmesi için elimizde ne kadar imkan varsa bunları sunacak şekilde bir fiyatlama içerisinde olduk." dedi.

Devletin Destek Programları

Yurtdışı Çıkış Harcı 2024 Ne Kadar Oldu? Yurtdışı Çıkış Harcı 2024 Ne Kadar Oldu?

Bakan Bayraktar, elektrik zammının nedenlerini ve devletin sunduğu destekleri detaylandırdı: "Yüzde 38'lik bir elektrik fiyat değişikliği var ama doğal gazda 293 milyar lira, elektrikte ise yaklaşık 291 milyar liralık devletin bir desteği var. Toplamda 20 milyar dolara yakın bir paradan bahsediyoruz. Temmuzdaki düzenlemeyi yapmasaydık toplamda oluşacak destek miktarı 584 milyar lira."

Devlet Destekleri Devam Ediyor

Bayraktar, artan maliyetlere rağmen devletin vatandaşlara sunduğu desteklerin devam ettiğini vurguladı: "Hala bugün fiyat artışlarına rağmen 1000 liralık faturada 600 lirasını devlet destek olarak karşılıyor. Doğal gazda 700 lirasını devletimiz karşılıyor. İmkanlarımız ölçüsünde vatandaşlarımıza ne yapabilirsek bunu yapmaya gayret ediyoruz."

Kamuoyunda Tepkiler

Yapılan zam kamuoyunda çeşitli tepkilere neden oldu. Vatandaşlar, artan enerji maliyetleri karşısında zorlandıklarını belirtirken, devletin sunduğu desteklerin yetersiz olduğunu düşünenler de bulunuyor. Ancak, EPDK ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, enerji üretim maliyetlerindeki artış ve döviz kurlarındaki dalgalanmalar nedeniyle bu zammın kaçınılmaz olduğunu ifade ediyor.

Gelecek Adımlar

Bakanlık, enerji fiyatlarındaki dalgalanmaları ve maliyet artışlarını yakından takip ettiklerini belirterek, vatandaşların yükünü hafifletmek için çeşitli destek programlarını sürdüreceklerini belirtti. Enerji sektöründeki gelişmeler ve fiyat düzenlemeleri ile ilgili olarak kamuoyunu bilgilendirmeye devam edeceklerini vurgulayan Bakan Bayraktar, önümüzdeki dönemde de vatandaşların en az etkilenmesi için çaba göstereceklerini ifade etti.

Kaynak: İNTERNETHABER