Altın piyasasındaki düşüş devam ederken, gram altın fiyatları üzerindeki etkileri uzmanlar değerlendirdi. Özellikle ABD Merkez Bankası'nın (FED) faiz kararı öncesinde piyasalarda belirsizlik hakim.

Nisan ayında yükselişini sürdürerek %4'ün üzerinde prim yapan altın, Mayıs ayına 2.283 dolar civarında bir ons fiyatı ile başladı. Gram altın 2.554 TL, çeyrek altın 4.054 TL ve Cumhuriyet altını ise 16.516 TL seviyesinden işlem görüyor.

FED'in bugün saat 21:00'de açıklayacağı faiz kararı öncesi piyasalarda bir beklenti oluştu. Ekonomistler faizlerin sabit kalacağı görüşünde olsa da, yüksek enflasyon verileri sonrasında FED Başkanı Jerome Powell'ın daha şahin bir tutum sergilemesi ve faiz artırımı sinyali vermesi bekleniyor.

Paralar hesaplara yatırılmaya başladı! Destek ödemesi alanlar paralarını hemen çekebilir Paralar hesaplara yatırılmaya başladı! Destek ödemesi alanlar paralarını hemen çekebilir

Ancak, altın fiyatlarındaki düşüş trendinin devam edip etmeyeceği konusunda net bir görüş belirtmek zor. FED'in faiz kararı ve küresel piyasalardaki gelişmeler altın fiyatları üzerinde belirleyici olacak. Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Şirin Sarı, altın fiyatlarının jeopolitik risklerden çok FED gibi büyük bankaların faiz kararlarından etkilenebileceğini belirtiyor.

Sonuç olarak, altın piyasasındaki gelişmeleri takip etmek ve FED'in faiz kararını görmek altın fiyatlarının seyri hakkında daha net bir değerlendirme yapmamızı sağlayacak.

Kaynak: HABER MERKEZİ