Yeni yılın başlamasıyla araç muayene ücretlerinde yapılan zamlar, vatandaşların cebini daha fazla yakmaya başlamıştı. Ancak TÜVTÜRK'ün aldığı son karar, vatandaşlar için olumlu bir gelişme oldu.

Bir vatandaşın şikayeti üzerine Tüketici Hakem Heyeti, muayene ücretinin kredi kartıyla ödenmesinde banka komisyon ücretinin eklenmesinin hukuka aykırı olduğuna karar verdi.

Yeni yılın başlamasıyla birlikte araç muayene ücretlerine yapılan zamlar, vatandaşların bütçesini olumsuz etkilemişti. Ancak TÜVTÜRK'ün aldığı son karar, vatandaşlar için olumlu bir haber oldu. 

Bir vatandaşın şikayeti üzerine Tüketici Hakem Heyeti, muayene ücretine eklenen banka komisyon ücretinin hukuka aykırı olduğuna karar verdi.

Otomobillerin çeşitlerine göre belirli periyodik aralıklarla muayene işlemlerinden geçmesi zorunlu tutulurken, bu muayeneler Türkiye'de TÜVTÜRK tarafından gerçekleştiriliyor.

Randevu alma sırasında zorluk yaşayan vatandaştan alınan kredi kartı ödemelerinden alınan komisyon kesintileri tepkilerin büyümesine neden oldu.


SÜRÜCÜLERE İADE EDİLECEK

2022 yılında Trabzon’da yaşayan Ömer Altuntaş adlı vatandaşın başına gelen olayda, aracının muayenesini yaptırmak için gittiği araç muayene istasyonunda banka kartıyla yaptığı ödemede kendisinden 12,41 TL’lik komisyon ücreti alınma durumunu Tüketici Mahkemesi'ne götürdüğünü belirtti. 

Mahkeme komisyon ücreti konusunda Ömer Altuntaş’ı haklı buldu ve 12,41 TL’lik komisyon ücretinin tüm masraflar dahil edilerek 131 lira olarak sürücüye geri ödenmesine hükmetti.

Türk Tekstil Devi Armes Home, 39 Yılın Sonunda Konkordato İstedi: Mahkemeden Süre Verildi Türk Tekstil Devi Armes Home, 39 Yılın Sonunda Konkordato İstedi: Mahkemeden Süre Verildi

Bireysel başvuru yoluyla yapılan bu işlemde mahkemenin verdiği karar, emsal niteliği taşıyacak.


BİLGİLENİRMEK İÇİN BAŞVURDUM

Araç muayene ücreti için 450 TL’lik tutarı yanında nakit para olmadığı için banka kartıyla ödemek zorunda kaldığını ve kendisinden komisyon ücreti istendiğini aktaran Altuntaş, “Geçen yılın Nisan ayında muayene istasyonunda aracımızın muayenesi yaptırdım. 

Ödemeyi nakit istediler ancak yanımda yeterli nakitim yoktu. Banka kartıyla ödeme yaptığımda benden komisyon aldılar. Kesilen bu ücretin nedenini sorduğunda bana yasal herhangi bir dayanak sunmak zorunda olmadıklarını beyan ettiler. 

Bende mecburen 12,41 TL’lik komisyonu ödedim. Sonrasında mahkemeye başvurdum. Bu tabi zor bir süreçti. Ama Mahkemede haklı olduğum ortaya çıktı. Sonunda alınan 12,41 TL’lik komisyon ücretinin bana iadesi yapıldı. Ben bunu bilgilendirme adına, farkındalık oluşturması adına yaptım” dedi.

Kaynak: Haber Merkezi