Yeni yıla girilmesiyle birlikte birçok alanda zamlar yaşanırken, zorunlu trafik sigortası da bu zamlardan nasibini aldı.

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi, 1 Ocak itibarıyla geçerli olacak tavan tarifeleri içeren güncel liste ile zorunlu trafik sigortası bedellerinde yüzde 10'luk bir artışın yapıldığını açıkladı.

EBS Danışmanlık Genel Müdürü Erol Şahin, HaberTürk yayınında konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Şahin, Türkiye'de sigortasız araç oranının yüksek olduğunu belirterek, "Sigorta zaten Zorunlu Trafik Sigortası, yapmadan trafiğe çıkamazsınız.

Araç nasıl plakası olmadan trafiğe çıkamazsa sigortanız olmadan da trafiğe çıkamazsınız. Buna rağmen 6 milyona yakın aracın sigortası yok. Kaldı ki bu araçların yaklaşık bir milyonu otomobillerden oluşuyor" dedi.

Türkiye'ye Umut Veren Maaş Düzenlemesi: %100 Zam Yapıldı! Türkiye'ye Umut Veren Maaş Düzenlemesi: %100 Zam Yapıldı!

Trafik sigortasının maliyetinin geçen yıla oranla yüzde yüzün üzerinde arttığını ifade eden Şahin, bu yılın ilk dört ayında Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelik gereği artış uygulandığını belirtti.

Ocak ayında yüzde 10, şubat ayında yüzde 5 ve mart ayında da yüzde 5'lik otomatik artışlar gerçekleştirildiğini dile getiren Şahin, bu durumun sigorta bedellerini etkilediğini söyledi.

Kaynak: Haber Merkezi