Garanti Bankası, 'Yarısını Öde' kampanyası ile Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) borcunu ödemekte zorlananlara büyük bir kolaylık sunuyor. Bu kampanya kapsamında, faizsiz ek taksit seçenekleriyle MTV borcunu iki taksitte ödeme imkanı sağlanıyor. Kampanyaya katılmak için Garanti Bankası kredi kartına sahip olunması ve SMS ile başvuru yapılması gerekiyor. 'MTV2' yazıp, telefonlarına gönderilen şifreyi 3340'a göndererek kampanyaya dahil olabilirsiniz.

2024'te Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV), %58,46 oranında artış gösterdi. Resmi Gazete’de yayımlanan yeni kararla birlikte, araç sahipleri artık yılda bir kez, iki taksit halinde MTV ödemek zorunda kaldılar.

Önceki yıl 1.479 TL olan MTV bedeli, 2024'te 2.343 TL'ye yükseldi. Benzer şekilde, 2023'te 3.323 TL olan bir aracın MTV miktarı 2024'te 5.265 TL'ye çıktı. Elektrik motorlu araçlarda ise vergi, yeni karara göre tarifenin dörtte biri oranında ödenecek.

MTV’LER ARTIK BU ŞEKİLDE ÖDENECEK

Akaryakıt, trafik cezaları, vergiler ve araç muayene ücretlerine gelen ardı ardına zamlar, otomobil sahiplerini mali açıdan zorluyor. MTV ödemeleri konusunda belirsizlik yaşayan araç sahipleri için bir rahatlama haberi geldi. MTV ödemeleri artık şu şekilde gerçekleştirilecek:

SAYILI GÜN KALDI

MTV ödemeleri, aracın türüne, motor hacmine ve yaşına bağlı olarak belirlenir. Her yıl Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere iki taksitte ödenir. İlk taksit için son ödeme tarihi 31 Ocak, ikinci taksit içinse 31 Temmuz olarak belirlenmiştir. MTV zamanında ödenmezse, araç sahipleri faiz ödemek zorunda kalacaklar.

A101 18 Temmuz Aktüel Katalog: Bu Hafta A101'de Neler Var? A101 18 Temmuz Aktüel Katalog: Bu Hafta A101'de Neler Var?

ARAÇ SAHİPLERİ BAYRAM EDECEK

Son zamlarla cep yakan MTV taksitlerini ödemek için araç sahipleri kredi kartı kullanmaya başladı. MTV ödemeleri yapacak araç sahipleri için Garanti Bankası özel bir kampanya başlattı.

KAMPANYA ŞARTLARI NELER?

Temmuz ayında taksit ödeme konusunda sıkıntı yaşayanlar için 'Yarısını Öde' kampanyası duyuruldu. Garanti Bankası aracılığıyla yapılacak ödemelerde faizsiz ek taksit seçenekleri sunulacak. İki taksitte ödeme yapmak isteyenlerin, öncelikle Garanti Bankası'na ait bir kredi kartına sahip olmaları gerekiyor. Kampanyaya katılım için SMS yoluyla başvuru yapılabilir.

Kampanyaya katılmak ve Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) borcunu faizsiz olarak iki taksitte ödemek isteyenlerin, 'MTV2' yazıp, kendi telefon numarasına gönderilen SMS'teki şifreyi 3340'a geri göndermeleri gerekiyor. Banka tarafından örnek olarak gösterilen format ise 'MTV2 ŞİFRE' şeklinde sunuluyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ