Trabzon'un Araklı ilçesinde, Bayburt'a gitmekte olan bir tur midibüsünün devrildiği haberleri olay yerine akın edenleri şoke etti. Ancak aslında, Araklı'da gerçekleştirilen bir saha tatbikatı çerçevesinde senaryo gereği canlandırılan kurtarma operasyonu olduğu ortaya çıktı.

Karadere-Bayburt karayolu üzerinde yapılan tatbikat, bölge halkı ve gönüllülerin yoğun katılımıyla gerçekleşti. İl Sağlık Müdürlüğü ve Afet Sağlık Hizmetleri Birimi görevlileri, kaza anında yaralıların nasıl kurtarılacağı ve hastaneye nasıl nakledileceği konusunda bilgi vererek pratik uygulamalar yaptılar.

TZOB Üyesi Hasan Kozoğlu: "Mevsim Normalleri Üzerindeki Sıcaklıklar Don Riskini Artırıyor" TZOB Üyesi Hasan Kozoğlu: "Mevsim Normalleri Üzerindeki Sıcaklıklar Don Riskini Artırıyor"

Tatbikata katılanlar, olay yerine müdahale eden kurtarma ekiplerinin profesyonellikleri ve etkili iletişimleri konusunda bilgi sahibi oldular. İl Sağlık Müdürü Dr. Hakan Usta'nın da izlediği tatbikat, gerçek bir kaza durumunda sağlık ekiplerinin nasıl koordineli bir şekilde hareket edeceğini öğretmeyi amaçlıyor.

Bu tür saha tatbikatları, acil durum müdahale ekiplerini ve vatandaşları olası kazalara karşı hazırlıklı hale getirme adına önemli bir rol oynamaktadır.
TAKA/BİROL SANCAK

Editör: Doğukan ÖZKURT