Jaguar, ikonik modeli F-Type’ın üretimini durdurduğunu açıkladı. 2022 yılında özel bir versiyon ile sonlandırılacağı belirtilen modelin son üretimi, E-Type’a saygı duruşu olarak özel bir yeşil boya ve deri iç tasarımla yapıldı. 5.0 litrelik V-8 motorlu F-Type, 444 beygir gücünde olsa da SVR versiyonu 575 beygire kadar çıkabiliyordu. Elektrikli araçlara geçiş sürecinde olan Jaguar, bu modelin üretimini sonlandırarak 2025 yılında ilk elektrikli aracını piyasaya sürmeye hazırlanıyor. F-Type, Jaguar Daimler Heritage Trust müzesine bağışlanacak.
 

Bazı otomobil serilerinin değeri, üretimleri sona erdikten ancak yıllar sonra anlaşılabiliyor. Bu modellerden biri de Jaguar F-Type. 2022 yılında 75 adetlik özel versiyonuyla birlikte bu serinin üretiminin sona ereceği duyurulmuştu ve en son Jaguar F-Type üretim bandından indirildi.

Son F-Type, yerini aldığı bir diğer ikonik seri olan E-Type’a da bir saygı duruşu olacak şekilde özel bir yeşil boya ve özel yapım deri iç tasarıma sahip.

Giresun'da Fındık İşçilerinin Yevmiyesi Ne Kadar? Giresun'da Fındık İşçilerinin Yevmiyesi Ne Kadar?

Bir efsanenin sonu: O otomobilin üretimi resmen sona erdi 7

Dış kaplamalarda kullanılan Giola Yeşili ve siyah detaylar, 1974 yılında üretilen son E-Type’da da kullanılmıştı. Son F-Type'ın üretimden kalkmasıyla birlikte Jaguar’ın ikonikleşmiş 5.0 litrelik V-8 motoru da artık üretimde değil.

Bu modelde kullanılan motor 444 beygir güç üretiyor olsa da daha güçlü olan SVR versiyonu 575 beygire kadar çıkabiliyordu. Jaguar, elektrikli modellere geçiş yaparken, firmanın ilk elektrikli aracı 2025 yılında piyasaya sürülecek. Bu süreçte içten yanmalı motorlara veda edilecek.

Jaguar, duygusal değeri oldukça yüksek olan bu modeli satışa çıkarmak yerine, onu Daimler ve Jaguar üretimi nadir modellerin bulunduğu Jaguar Daimler Heritage Trust'a bağışlayacak.

1983'te kurulan müzede 1800'lerden bu yana üretilen efsanevi modeller de yer alıyor. Jaguar, F-Type serisi altında bugüne kadar 87,731 adet araç satışı gerçekleştirdi.

Kaynak: HABER MERKEZİ