Yusufeli Barajı ve HES projesi, Türkiye'nin en yüksek barajı olma özelliğini taşıyor ve Yusufeli ilçe merkezi ile 7 köyün tamamen sular altında kalmasına neden oldu.

Evlerini terk edip yeni yerleşim yerine taşınan vatandaşlar, eski ilçe merkezinin üst kotlarında bulunan yeni yerleşim bölgesine yerleştirildi. Yeni yerleşim yerini mevcut karayoluna bağlayacak olan viyadük inşaatında sona gelindi.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Selim'den Sahada İlk Adım: Sosyal Hizmetler Ziyareti Trabzon Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Selim'den Sahada İlk Adım: Sosyal Hizmetler Ziyareti

Zorlu vadilerde iskele ayağına ihtiyaç duyulmadan, son teknoloji kullanılarak yapılan Yusufeli Merkez Viyadüğü, 685 metre uzunluğunda ve 150 metre yüksekliğinde. Viyadük, dengeli konsol ve dökme sistemleriyle inşa edilmiştir.

Viyadük inşaatının tamamlanmasının ardından asfaltlama çalışmaları devam etmektedir. Viyadük, havadan görüntülendi ve proje son aşamaya yaklaştığı belirtildi.

KAYNAK/İHA

Editör: Birol Sancak