Maden arama çalışmalarının şehrin doğasını bozacak, halk için sağlık tehdidi yaratacak boyutlarda gerçekleştirildiğini savunan Bayraktutan, ormanların hem maden aramak için hem de kontrolsüzce yok edilmesiyle iklimsel değişim ve toprak kaymalarıyla sonuçlanacak afetlere zemin hazırlandığını belirtti.

ARTVİN HALKI BÜYÜK MAĞDURİYET YAŞAMAKTA

HES'ler ile Artvin'in ilçelerinin, köylerinin kendine ancak yeten içilebilir su kaynaklarının ellerinden alındığını öne süren Bayraktutan, "Bu noktada Artvin halkı büyük mağduriyet yaşamaktadır. Tüm bunlar Artvin insanının sağlığını, yaşadığı doğasını düşünmeden gerçekleştirilen çalışmalardır. Hepimizin karşı olduğu konu bu çalışmaların kontrolsüz, plansız ve herhangi bir sınırlama olmaksızın gerçekleştirilmesidir. Artvin, Karadeniz'in nefes alan ormanlarına sahip eşsiz endemik yapısı ve hırçın doğası ama düzgün insanları ile önemli bir sınır kenti olarak hak ettiği değeri görmek istemektedir." diye konuştu.

Trabzon Muhtarlar Federasyonu'ndan Birlik ve Beraberlik Mesajı: Geleneksel Bayramlaşma Programı Trabzon Muhtarlar Federasyonu'ndan Birlik ve Beraberlik Mesajı: Geleneksel Bayramlaşma Programı

İLİÇ BENZERİ BİR FELAKET YAŞANABİLİR

Aşağı ve Yukarı Maden köylerinde altın, gümüş, bakır kompleks maden hazırlık çalışmalarının başladığını ancak Çoruh Nehri'ne çok yakın dar bir vadide yapılan çalışmalar sırasında kullanılacak kimyasalların yer altı sularına ve derelere karışmasının önlenmesinin imkansız olduğunu söyleyen CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, "Artvin'de bir İliç felaketi yaşanmamalıdır. Yaşanan çevre sorunları Artvin'in nüfus kaybetmesine, burada kalan halkın doğa ile birlikte sağlığını da tehdit edecek olumsuzluklara maruz kalmasına sebep olmaktadır." dedi.

TAKA/BİROL SANCAK

Editör: Birol Sancak