Gidenler bu krediyi alacak: Ziraat Bankası'ndan herkese ev aldıracak karar Gidenler bu krediyi alacak: Ziraat Bankası'ndan herkese ev aldıracak karar

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve diğer yetkililer, asgari ücrete yapılacak zam konusunda farklı görüşler sunuyor. Enflasyonun yükselmesi ve alım gücünün düşmesi, asgari ücretliler için ek zam ihtiyacını gündeme getirdi. Temmuz ayında asgari ücrete %20-25 oranında zam yapılacağına dair kulis bilgileri sızdı. Ancak bazı uzmanlar, zammın temmuzda değil, yılın sonlarına doğru yapılabileceğini öne sürüyor. Eylül ayında bir düzenleme yapılabileceği de konuşulanlar arasında.

Pek çok asgari ücretli çalışanın gözü kulağı temmuz ayında maaş zammı yapılacak mı? sorusuna odaklandı. İktidar tarafından olumlu bir tablo çizilmese de enflasyon tarafındaki yükseliş ile beraber geçim derdi derinden etkiliyor. Asgari ücretteki kulis bilgisini haber yazısında gerekçeleri ile açıkladı.

Asgari ücret ile geçim giderek zorlaşıyor. Açlık sınırının altında kalan asgari ücrette ara zam kaçınılmaz duruma geliyor. Türk-İş raporuna göre, nisan ayında açıklanan açlık sınırı 17.725 TL iken, mayıs ayında bu rakam 18.969 TL'ye kadar yükseldi.

TÜİK verilerine göre, mayısta yıllık enflasyon yüzde 75,45'e gelerek tarihi bir rekora imza attı. Enflasyondaki bu yükseliş ile birlikte düşen alım gücü mevcut asgari ücrete bir ara zammın olmaması halinde, ekonomik adaletsizliğin olabileceğini gösterir nitelikte.

Temmuz ayında bilindiği üzere SSK, Bağ-Kur ve memurlar maaş zammı alacak. 5 aylık enflasyona göre yüzde 22,72 maaş zammı kesinleşmişti. Son 1 aylık verinin de eklenmesi ile birlikte emekli maaşları ortaya çıkacak.

Açlık ve yoksulluk sınırı ve yüksek enflasyon sebebiyle 7,5 milyon asgari ücretliye de benzer oranda bir zam yapılması kulislerde konuşuluyor.

Edinilen bilgiye göre asgari ücrette beklenen ortalama zam oranı yüzde 20-25 arasında olması bekleniyor. Bu tabloda asgari ücrette 20 bin 402 TL ile 21.252 TL gibi bir rakam karşılıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile CHP Genel Başkanı Özgür Özel arasındaki buluşmalarda ana konunun ekonomi olması dikkat çekmişti. Milyonlarca asgari ücretli çalışanı ilgilendiren bu görüşmede Erdoğan, CHP ile anlaşma zemini yaratmak için Özgür Özel'in taleplerine sıcak bakacağı yönünde.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise ücret artışları konusunda olumsuz bir havada olduğu ise net. Merkez Bankası raporları, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan da yaptığı açıklamalar ve son olarak AK Parti'nin Kızılcahamam kampında yapılan değerlendirmelerde asgari ücrete ara zam yapılmayacağı konusunda görüşler açıklanmıştı.

Bazı uzman isimler tarafından ise asgari ücrete ara zammın temmuz ayında değil, yılın sonlarına doğru olabileceği kulisleri dolaşıyor. Edinilen bilgiye göre asgari ücrete temmuzda ara zam yapılmayacağı netlik kazandı. Fakat eylül ayında bir düzenleme olabileceği konusu şu anda ana konuşulan gündemler arasında yerini alıyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ