Başkan Recep Tayyip Erdoğan, önümüzdeki Ramazan Bayramı tatilinin kamu çalışanları için 9 güne çıkartıldığını müjdeledi. Buna göre 6 Nisan cumartesi başlayan tatil 15 Nisan Pazartesi'ne kadar devam edecek.

Arada yer alan 8 Nisan Pazartesi tam gün ve 9 Nisan Salı yarım gün tüm kamu çalışanları idari izinli sayılacak. İdari izinli sayılan dönemde ücret ve diğer haklarda herhangi bir eksilme de olmayacak.

Haklar Tam Veriliyor

Hükümetin aldığı bu karar maalesef özel sektör çalışanlarını ilgilendirmiyor. Çünkü alınan karar ile kamu çalışanları 'idari izinli' sayılıyor. Dolayısıyla alınan bu karar, 'resmi tatil' ibaresi taşımıyor. Dolayısıyla 8 Nisan tam gün ve 9 Nisan yarım gün çalışma yapılacak.

Ancak özel sektörde de işveren isterse bu 1.5 günü ya da cumartesi çalışma varsa 3.5 günü idari izinle tatile ekleyebilir. Burada haklar tam verilecek. Yine çalışanlar isterlerse yıllık ücretli izinlerinden kullanarak 9 güne tamamlayabilir veya telafi çalışması şeklinde izin 9 güne çıkartılarak sonraki dönemde fazla mesai yapılabilir.

Özel Sektörde Çalışma Koşulları ve Ücretlendirme

392F90Fd 6Ae6 429B 8079 2D98C6E6Dc10

İdari izin ya da ücretli izin veya telafi çalışması yapılsa da işçilerin maaşlarından kesinti yapılamıyor. Ayrıca idari izinde yıllık izinden de düşülemiyor. Çalışanların hakları tam olarak veriliyor. Bunun yanında bayram tatilinde yani resmi tatil olan 10-11-12 Nisan günleri ve 9 Nisan öğleden sonra çalışma yapanlar açısından farklı haklar da doğuyor.

Çift Yevmiye ve Fazla Mesai Ücreti

8D9Ec70D 7672 487C 870D 4B1D7763D067

Yasalarımıza göre dini ve milli bayramlar resmi tatil olarak kabul ediliyor. Böylece arefe günü ile birlikte Ramazan bayramı 3.5 gün resmi tatil olacak. Resmi tatillerde işçilerin çalışma zorunluluğu yok. İşçilerin ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalıştırılabilmeleri için yazılı olarak onaylarının alınması ya da imzalanmış iş sözleşmesinde veya toplu iş sözleşmesinde çalışacakları yönünde bir hüküm olması gerekiyor.

Eğer işçiden yazılı onay alınmamışsa ya da sözleşmelerde bu yönde bir hüküm yoksa, işçi ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalışmak zorunda değil. Resmi tatillerde çalışmayan işçilere ücretlerinin tam olarak ödenmesi gerekiyor. Ancak birçok sektörde üretimin devam etmesi bakımından çalışma yapılması zorunlu.

Ücret Hesaplama ve Fazla Mesai

5Ea5E1A7 E348 4A85 B21E 2450Cb9983De

Aylık maaş alarak çalışan bir kişinin toplam brüt ücreti 30 güne bölünerek bir günlük ücret tutarı hesap ediliyor. Çıkan rakam ikiyle çarpılarak bayram çalışmasının ücreti bulunuyor. Yani maaşı 30.000 lira olan bir işçinin günlük yevmiyesi 1000 lira olarak hesaplanıyor. Bu işçiye bayramda çalıştığı her gün için 1000 liraya ilaveten, ayrıca 1000 lira ödeniyor. Bayramda çalıştığı gün için 1000 lira değil, 2000 lira alıyor.

Gazetecilerin Durumu

Df8905D9 3D51 42Ea Abd7 5F4A51524506

Bayramlarda çalışan sektörlerin başında medya geliyor. Gazetecilerin bayramlarda çalışmaları, diğer işçilere göre farklı ücretlendiriliyor. Basın İş Kanunu'nda genel tatil ücreti kavramı bulunmuyor. Bu yüzden de gazetecilerin çalışmaları tatil ücreti olarak değil fazla mesai olarak değerlendiriliyor. Diğer işçiler bayram çalışmalarında tam yevmiye alırken, gazetecilerde bu yevmiye yarım olarak, yani fazla çalışma şeklinde uygulanıyor. Gazeteciler bayram günlerinde ya da resmi tatillerde kaç saat çalışmışlarsa o kadar saat ücretini yüzde 50 fazlasıyla alıyorlar.

Özetle:
1200X627 Ruyada Birinden Para Almak Ne Anlama Gelir Ruyada Tanidik Birinden Para Almak Ne Demek 1632219458787

İlgili Atatürk Benzetmesiyle Skandal: Zeybek Oyununda Rezil Tablo! İlgili Atatürk Benzetmesiyle Skandal: Zeybek Oyununda Rezil Tablo!

Ramazan Bayramı tatili hem kamu hem de özel sektör çalışanları için önemli bir dinlenme ve bir araya gelme zamanıdır. Ancak, bu tatilde çalışacak olanlar için ücretlendirme ve çalışma koşulları detaylı olarak belirlenmiştir. Her iki sektörde de çalışanların haklarına saygı gösterilerek, yasal düzenlemelere uygun şekilde tatilin ve çalışmanın düzenlenmesi önemlidir.

Kaynak: TAKVİM