Artvin'in Atabarı Kayak Merkezi'nde yaşanan ayı saldırıları, bölgedeki vatandaşların endişesini arttırmış durumda. Bu duruma dikkat çekmek ve halkı bilinçlendirmek amacıyla Artvin Çoruh Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve Kayak Antrenörü Fikri Özkan ile arkadaşları ilginç bir yönteme başvurdu.

Pazar müftüsü Recep Şahan, bir süredir tedavi gördüğü hastalığa yenik düştü Pazar müftüsü Recep Şahan, bir süredir tedavi gördüğü hastalığa yenik düştü

Yıl içerisinde tesise üç kez giren ayılar, hem maddi zarara hem de insanların güvenliğine tehdit oluşturuyordu. Bunun üzerine Fikri Özkan ve arkadaşları, bir ayı saldırısını canlandıran bir fotoğraf çekimi gerçekleştirdi. Fotoğrafta, içi doldurulmuş bir ayı, kayak evinin içerisine yerleştirilerek kırık kapının arasından kafası çıkarılarak poz verirken, Özkan ve arkadaşları da ellerinde kürek, sopa ve sandalyeyle kaçmaya çalışırken görünüyorlar.

Bu ilginç fotoğraf, bölgedeki ayı saldırılarına dikkat çekmek ve halkı bilinçlendirmek amacıyla kullanıldı. Özkan, özellikle yaz aylarında bölgeyi ziyaret eden piknikçilere yaban hayatına karşı dikkatli olmaları ve gerekli tedbirleri almaları konusunda uyarılarda bulundu.

Atabarı Kayak Merkezi'nin doğal yaşamla iç içe bir bölgede bulunması, bu tür olayların zaman zaman yaşanmasına neden olabiliyor. Ancak bu tarz olayların azaltılması ve insanların güvenliğinin sağlanması için bilinçlendirme ve önlemler alınması önem arz ediyor.

Muhabir: AYTEKİN AKAY