Trabzon Büyükşehir Belediyesi, geçen yıl başlattığı restorasyon çalışmalarını tamamlayarak, Atatürk KöşküCumhuriyetin 100. Yılında açtı. Atatürk Köşkü’nün açılışına Trabzon Valisi Aziz Yıldırım, Trabzon Milletvekili Sibel Suiçmez, Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, önceki dönem milletvekili Ayşe Sula Köseoğlu katıldı. Vatandaşların da yoğun ilgi gösterdiği açılış öncesi, halk oyunları ekibi mini bir gösteri yaptı. 

GURUR GÜNÜMÜZ

Ortahiar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, “Bugün gurur günümüz. Cumhuriyetimizin 100. Yılı kutlu olsun. Şehrimiz açısından bu gurur gününü ayrı bir programla kutluyoruz. Anlamlı bir mekandayız. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, şehrimize 3 kez teşrif etti. Bu güzel mekanda hemşehrileri kendini ağırladı. Uzunca bir zamandır titizlikle aslına uygun restorasyonu Büyükşehir Belediye Başkanımız teşekkül ettirdi. Bu titiz çalışma için başkanımız Murat Zorluoğlu’na çok teşekkür ediyorum. Elinize emeğinize sağlık” dedi. 

İLMEK İLMEK İŞLENDİ

AK Parti Artvin Gençlik Kolları Başkanı Samsun'da kazada hayatını kaybetti AK Parti Artvin Gençlik Kolları Başkanı Samsun'da kazada hayatını kaybetti

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, “Geçtiğimiz yıl Ekim ayında Atatürk Köşkünü ziyarete kapatarak, bir yıl içerisinde büyük bir restorasyonla cumhuriyetimizin yüzüncü yıllında hizmete açacağımızı açıklamıştık. Verdiğimiz sözün yerine getirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Çok kapsamlı ve titiz bir çalışma ortaya koyuldu. Bir yıldır burada çalışılıyor. Bodrumundan, çatısına kadar her türlü detayı düşünüldü. İğneyle kuyu kazar gibi çalışma yapıldı. Yapısal ve mimari olarak değiş teşrifini de bütünüyle eline aldık. Tüm eşyalar usta eller tarafından titizlikle yenilendi. Tamamen el işçiliği ile ele alındı. Uzun yıllar hizmet verecek. Bu yapı kentimizin simge yapılarından bir tanesi. Mimari anlamda çok güzel bina, hem de Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 1924, 1930 ve 1937 yıllarında burada ağırlandı ve konakladı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk 1937’de tüm mal varlığını çok sevdiği Türk Milletine bağışladığını burada kaleme alarak, telgrafla Ankara’ya gönderdi. Trabzon olarak kadim bir şehiriz. Bu muhteşem eseri, yaptığımız güzel çalışmadan sonra sizlerin hizmetine sunmaktan bahtiyarım” diye konuştu.

KENTİMİZE YAKIŞTI

Trabzon Milletvekili Sibel Suiçmez, “Her 29 Ekim, Türk devleti ve milleti için çok önemlidir. Bu bayram başka bir anlam taşımaktadır. Yüz yıllık cumhuriyeti selamlıyoruz. Bu seferki 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında, halkımızın cumhuriyet değerlerine bağlılığı alana yansıdı. Cumhuriyetin yüzüncü yılını kentimize yakışır şekilde kutladık. Büyükşehir belediye başkanımızı da kutluyorum. Zamanlama güzel oldu. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi.

KENTİMİZİN GÖZ BEBEĞİ

Trabzon Valisi Aziz Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü: “Cumhuriyetimizin yüzüncü yılına yakışır bir tören oldu. Gururumuz, Cumhuriyetimizin mimarı Mustafa Kemal Atatürk’ü burada Trabzonlu 3 kez misafir etti. Burası kentimizin göz bebeği oldu. Geçen yıl başlayan restorasyon çalışmaları bugün itibari ile bitti ve tekrar ziyarete açılıyor. Halkımızın ve misafirlerimizin uğrak mekanı olacaktır. Güzel bir eser ortaya çıktı. Ecdadımızın hatıralarını korumak bizlere düşüyor. Hayırlı olsun.”

Restorasyonu tamamlanan Atatürk Köşkü halk tarafından da çok beğenildi.
TAKA/BİROL SANCAK