Atatürk’ün ilk Trabzon ziyareti olan 15 Eylül 1924 tarihinde istirahat ettiği köşk, Trabzon Belediyesince satın alınarak Atatürk’e hediye edildi. 

Tadilat çalışmaları süren ve Cumhuriyetin 100. Yılı resepsiyonunun yapılacağı Atatürk Köşkünde incelemelerde bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, “Geçen yıl bu mevsimde kapsamlı restorasyonun başlangıcını yapmıştık. Bir yıl içinde bugüne kadar yapılmış en kapsamlı restorasyonu gerçekleştirerek cumhuriyetimizin 100. Yılında ziyaretçilerin hizmetine açacağımızı söylemiştik. Çok şükür tamamlandı, bitmek üzere. Yepyeni uzun yıllar bir sorun oluşturmayacak şekilde restorasyon tamamlandı. Bundan büyük mutluluk duyuyorum” dedi.

HER ŞEY ASLINA UYGUN

Zorluoğlu, “Cumhuriyetimizin yüzüncü yılında bu anlamlı eserin hizmete açılmasından gurur duyuyorum. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün her Trabzon ziyaretinde geldiği ve 1937’deki son ziyaretinde konakladığı, tüm mal varlığını Türk Milletine burada bağışladığı yerdir. Trabzon’da böyle bir esere sahip olmaktan gurur duyduk. Buraya önem verdik. Kullanımdan dolayı ciddi eksikleri olan, eşyalara bakım onarım yapılmadığı için yılların getirdiği yükle bozulmuştu. Perdelerinden koltuklarına kadar tüm ayrıntılar ele alındı. Bir yıl gibi kısa sürede bu noktaya geldi. Çalışmalar çok titiz yapıldı. Çok emek verildi. İğneyle kuyu kazar gibi dantel dantel işleyerek restorasyon tamamlandı. Tüm eşyalar Ankara’da işin uzmanı olan kişiler tüm eşyaları elden geçirerek, onardılar. Aslına uygun onarıldı. Ciddi çevre düzenlemesi de yapıldı. Cumhuriyetin yüzüncü yılında şehrimize hediye ediyoruz. 29 Ekim 13.00’de hizmete alıyoruz” diye konuştu.
TAKA/BİROL SANCAK

Bayburt Yeni Araç Ve Yaya Köprülerine Kavuşuyor Bayburt Yeni Araç Ve Yaya Köprülerine Kavuşuyor