İsviçre'de kalıcı olarak yaşamak isteyenlerin belirli gereksinimleri karşılaması gerekiyor. Dil yeterliliği bunlardan biri. Ayrıca, finansal bağımsızlığınızı ve uygun bir ikametgah bulduğunuzu kanıtlamanız gerekli. İsviçre hükümeti, başvuruları değerlendirirken bu kriterleri göz önünde bulunduruyor.

İsviçre'nin işgücü piyasasındaki bu talepler, ülkede çalışmak isteyenler için önemli fırsatlar sunmaktadır. Ancak bu fırsatlardan yararlanabilmek için iş arayanların gereken vasıflara sahip olmaları ve gerekli başvuruları zamanında yapmaları gerekmektedir.

Dünya'nın en zengin ülkelerinden biri olan İsviçre işçi alımı yapacak. Maaşlar 103 bin TL'den başlarken 202 bin TL'ye kadar çıkıyor. Dünya'nın en zengin ülkelerinden biri olan İsviçre'nin işçi alımı yaptığı sektörler de belli oldu

Birçok Avrupa ülkesi işçi alımı yapıyor. Pandemi sonrasında kalifiye eleman bulmakta zorlanan İsviçre çözümü dışarıdan 85 bin işçi almakta buldu. Başta sağlık sektörü olmak üzere turizm otelcilik, teknisyen, bilgisayar uzmanı ve mühendis gibi çeşitli kadrolar için alım yapılacağı ülke tarafından ilan edildi.

İSVİÇRE İŞÇİ ALIMI YAPACAK
Özellikle doktor açığı konusunda sıkıntı çektiği öğrenilen İsviçre, yaşlı bakım ve hastanelerde çalıştırmak üzere hemşire alımı da yapmak için ilan açtı.

AÇIK KAPANMIYOR
İsviçre'de yetkililer, Rusya ve Ukrayna savaşından kaçıp buraya sığınanların bu açığı kapatamayacaklarını ifade ediyor. Bu durumda şu anda İsviçre’nin 85 bin vasıflı işçi açığı bulunmakta. Bu rakam yıl sonunda 365 bin kişiye kadar yükselebilir. Peki, İsviçre’ye nasıl gidilebilir?

Yurt'ta yer alan habere göre; Yurt dışında çalışmak isteyenler, o ülkeye nasıl gidileceğini araştırıyor. İsviçre için işçi arayan DynaJobs gibi ya da Adecco gibi iş bulma kurumlarına başvurarak, kendinize uygun işi bulmanız gerekiyor.

Davet almak için ise şunlar gerekiyor:

Belirli bir seviyede dil bilgisi

1 doları bile olan dikkat: Uzmanlar 6 lira değişim bekliyor 1 doları bile olan dikkat: Uzmanlar 6 lira değişim bekliyor

İsviçre’de devlet yardımı ya da sosyal yardım almadan geçinebileceğinizi kanıtlamanız gerekiyor

İkamet edilebilecek ev bulunması

İSVİÇRE'DE MAAŞLAR NE KADAR?
İsviçre, dünyanın en zengin ülkeleri arasında bulunuyor. İsviçre'de saatlik asgari ücret 23 İsviçre Frangına, aylık ücret ise 4 bin İsviçre Frangı. Bu da saatlik olarak 596 TL, aylık ise 103 bin TL maaş anlamına geliyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ