Türkiye'de son 15 yılda babalık davalarında belirgin bir artış yaşanıyor. Ülke genelinde toplamda 108 bin 171 babalık davası açıldı. Özellikle pandemi döneminde bu davalarda büyük bir artış yaşandı ve 2022 yılında 12 bin 485 dava ile zirve yapıldı.

Son dönemde sıkça gündeme gelen babalık davaları, babalığın reddi ve kabulüne ilişkin önemli soruları gündeme getiriyor. TBMM Dilekçe Komisyonu, vatandaşların bu konudaki detaylı bilgi taleplerini Adalet ve İçişleri Bakanlıkları'na iletti. Adalet Bakanlığı, mahkeme kararı olmadıkça kişisel durum sicil kayıtlarında düzeltme yapılamayacağını, çocukla anne arasındaki soy bağının doğumla kurulduğunu, baba ile soy bağının ise evlilik, tanıma ve hakim hükmüyle gerçekleşebileceğini bildirdi.

Bakanlık verilerine göre, 2009 ila 2023 yılları arasında açılan 108 bin 171 babalık davasından 95 bin 647'si hakkında karar verildi. Mahkemeler, bu davalardan 36 bin 584'ünü reddederken, 45 bin 76'sını kabul etti.

Sibel Suiçmez’den 19 Mayıs Açıklaması: "Tarihin Akışının Değiştiği, Tarihin Yeniden Yazıldığı Gün!" Sibel Suiçmez’den 19 Mayıs Açıklaması: "Tarihin Akışının Değiştiği, Tarihin Yeniden Yazıldığı Gün!"

Babalık davalarında soy bağının gizlenmesi durumunda, üç yıla kadar hapis cezası verileceğini belirten Adalet Bakanlığı, bu konuda yargıtay kararlarını da paylaştı. Ayrıca, İçişleri Bakanlığı da mahkeme kararlarına dayanarak nüfus kayıtlarında 32 bin 777 değişiklik yaptığını açıkladı.

Babalık davaları, toplumsal ve hukuki açıdan önemli bir konu olarak Türkiye'de gündemi meşgul etmeye devam ediyor.

Muhabir: BİROL SANCAK