Mevduat faizlerindeki bu yükseliş devam ederken, bankalar yüksek faizle müşterilerini çekmeye çalışıyorlar. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası en son istatistikleri açıklayarak aylık, 3 aylık, 6 aylık ve 1 yıllık faiz oranlarını duyurdu. Bu oranlar, müşterilere yatırımlarını değerlendirme konusunda fikir veriyor.

Başvuran işi kapacak: 6300 kişinin sınavsız işe alınacağı açıklandı Başvuran işi kapacak: 6300 kişinin sınavsız işe alınacağı açıklandı

Ancak, yüksek mevduat faizlerinin enflasyonun altında kaldığı unutulmamalıdır. Mevduat faizinin enflasyon oranını aşması önemli olsa da, bu durum henüz mevduat hesaplarında gerçekleşmemiş gibi görünüyor.

Merkez Bankası, politika faizini yüzde 45'e yükselterek piyasada likiditeyi kontrol altında tutmaya çalışıyor. Bununla birlikte, bankalara yönelik destek olarak depo alım ihaleleri düzenliyor. Bu durum, mevduat faizlerindeki yüksek duruşun korunmasına yardımcı oluyor.

Sonuç olarak, bankada parası olanlar için mevduat faizleri cazip bir seçenek gibi görünse de, bu faizlerin enflasyon karşısında gerçek değerini koruması önemlidir. Yatırım yapmadan önce dikkatlice değerlendirilmelidir.

Muhabir: NURGÜL GÜNAYDIN