Merkez Bankası'nın geçtiğimiz ay içerisinde duyurduğu FAST sistemi ile birlikte, bankalar arası para transferleri daha hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirilebilecek. Özellikle ödeme talebi butonu gibi yeni özellikler, işlemleri daha da pratik hale getiriyor. Ancak, bu yeni sistemle birlikte dikkat edilmesi gereken noktalar da bulunuyor.

FAST sistemi sayesinde artık bir kişinin IBAN'ını paylaştığınızda, ödeme isteme imkanı doğuyor. Ancak bu ödeme işleminin karşı tarafa iletilmesi için sizin onayınızın olması gerekiyor. Bu da teknolojiye yabancı olan kişilerin dolandırılma riskini artırabilir.

Yeni sistemin bazı avantajları da bulunuyor. Özellikle borç tahsilatları gibi işlemlerde vatandaşların işlerini kolaylaştırması bekleniyor. Ancak, sistemin tehlikeleri ve riskleri de uzmanlar tarafından detaylı bir şekilde inceleniyor.

Emeklilik şansı doğru: Bu tarihlerde sigorta girişi olanlara müjde Emeklilik şansı doğru: Bu tarihlerde sigorta girişi olanlara müjde

Sistemin e-ticaret ödemeleri, e talimat ödemeleri ve kurumsal fatura ödemeleri gibi farklı alanlarda kullanılması planlanıyor. Ancak, ödeme talebinin onaylanması öncesinde gelen mesajların dikkatle incelenmesi gerekiyor.

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) ve Merkez Bankası işbirliğiyle hazırlanan bu yeni sistemin, acil para ihtiyacını karşılamayı ve para transferlerini daha hızlı bir şekilde gerçekleştirmeyi hedeflediği belirtiliyor. Ancak, kullanıcıların dikkatli olması ve özellikle onay vermeden önce detayları kontrol etmeleri önem taşıyor.

Muhabir: AYTEKİN AKAY