Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, kirasını ödemekte zorlanan milyonlarca vatandaşa destek amacıyla bir karar aldı.

Kirada oturanlara yönelik her ay kira yardımı yapılacak. Başvurular, belirlenen şartları karşılayan kiracılar tarafından en yakın ilçe kaymakamlığına yapılabilecek.


NASIL YAPILIR?

Bakanlığın kira yardımı destek programından yararlanmak isteyen vatandaşların ilk olarak en yakın ilçenin kaymakamlığına giderek Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuruda bulunabilir. Ardından ilgili vakıflar, kira yardımının verileceği kişiye ulaşıp kira yardımı almasına yardımcı oluyor.


KİRA YARDIM BAŞVURUSU

Kira yardımı başvurusunu bulunduğu ilçenin kaymakamlığına giderek başvurmak istemeyen vatandaşlar aynı zamanda e-Devlet resmi internet sitesi üzerinden de başvurusunu yapabilir.

E-Devlet üzerinden kira yardımı başvurusu şu şekilde yapılacak:

T.C. kimlik numarası ve şifrenizle giriş yapın,

Arama kısmından “Hak Sahibi Ailelere Kira Yardımı Yapılması” bölümüne gidin,

“Uygulamaya Git” sekmesine tıklayın

“Giriş yapmak istediğiniz uygulama bazı kişisel bilgilerinize erişim hakkı istemektedir

Lütfen aşağıdaki listeyi kontrol ederek, paylaşmak istemediğiniz bir bilgi var ise işleme devam etmeyiniz.” uyarısını görerek, bilgilerinizi kontrol edin. İşlemi onaylayarak başvuruyu gerçekleştirin.

Kirasını ödemekte zorlanan ve geçim sıkıntısı yaşana vatandaşlar, kira yardımının ne kadar verildiğini merak ediyor. Bakanlık tarafından yapılan kira yardımı destek parası bulunan illere göre değişmektedir. 

Prof. Dr. Özgür Demirtaş'tan Çağrı: 500 TL Banknotun Zamanı Geldi! Prof. Dr. Özgür Demirtaş'tan Çağrı: 500 TL Banknotun Zamanı Geldi!

İstanbul'da yaşayan kişilere kira yardımı miktarı 3 bin 500 TL’ye kadar ulaşıyor. Ankara, Bursa, Antalya ve İzmir'de kira yardımı 3 bin liraya çıkartıldı. Diğer büyükşehirlerde ise aylık kira yardımı2 bin 500 liraya olarak belirlendi. Kalan diğer illerde ise kira yardımı 2 bin TL oldu.


KİMLER YARARLANACAK?

Kira yardımından yararlanmak için öncelikle aranan ilk şart, kira desteği başvurusu yapan kişinin kaldığı hane gelirlerinin belirlenen bir rakamın altında olması ve kira yardım parasına muhtaç olması gerekiyor.

Öte yandan bir diğer aranan kriter ise kira yardımı alacak kişinin aynı zamanda emekli, dul, yetim, ya da ölüm aylığı almaması ve sigortalı olarak bir yerde çalışmaması gerekiyor.

Kaynak: Haber Merkezi