BAYRAM SONRASI ÖDEM SORUNLARI

Kurban Bayramı'nın bereketi sofralara yansırken, kırmızı et tüketiminin artması ve çeşitli tatlıların sofralardan eksik olmaması, vücutta ödem oluşumunu tetikleyebiliyor. Diyetisyen Rıdvan Arslan, bayram döneminde sıkça karşılaşılan ödem sorununa dikkat çekerek, bu konuda alınabilecek önlemleri sıraladı ve bir de ödem atıcı çay tarifi verdi.

ÖDEMİN NEDENLERİ

Ödemin, dokularda aşırı sıvı birikmesiyle oluştuğunu belirten Arslan, el, kol, bacak ve ayaklarda şişkinlik görüldüğünü söyledi. Kadınlarda regl dönemi, bazı ilaçların kullanımı, kalp veya böbrek gibi bazı kronik hastalıkların da vücudumuzda ödeme neden olabileceğine dikkat çekti.

BESLENMEDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Şekerli yiyeceklerin tüketimi ile vücudun su tuttuğunu ifade eden Arslan, “Bu yüzden tüketilen şeker miktarının azaltılması, rafine karbonhidratlar yerine tam tahıllı kompleks karbonhidratların tercih edilmesi gerekiyor" dedi. Ayrıca tuz ve tuz içeriği yüksek olan fast food, konserve gıdalar, turşu ve işlenmiş ürünlerin tüketiminin de sınırlandırılması gerektiğinin altını çizdi.

D VİTAMİNİ VE DİĞER BESİNLER

D vitamini seviyesi düşük bireylerde ödemin daha fazla görüldüğüne de dikkat çeken Arslan, “Günlük su tüketimini arttırın. Sebzelerden koyu yeşil yapraklı sebzeler, meyvelerden kiraz, ananas, kayısı ve kivi diüretik etkiye sahiptir. Diüretik besinler vücuttaki tutulan suyun atımına yardımcıdır. Beslenmenizde bu meyve ve sebzelere yer verin" dedi.

ÖDEM ATIÇI ÇAY TARİFİ

Herhangi bir sağlık problemi olmaması durumunda yeşil çay, kiraz sapı, mısır püskülü ve adaçayı gibi ödem atıcı bitki çaylarından da yardım alınabileceğini belirten Arslan, probiyotikten zengin olan yoğurt ve kefirin de mutlaka ara veya ana öğünlerde tüketilmesini tavsiye etti.

MİNERAL AÇISINDAN ZENGİN BESİNLER

Magnezyum ve potasyumun da ödem atmada etkili mineraller olduğunu söyleyen Arslan, “Magnezyum ve potasyumdan zengin besinleri beslenme rutininize ekleyin. Magnezyumdan zengin besinler; fındık, badem, avokado, baklagiller ve tam tahıllar. Potasyumdan zengin besinler; ıspanak, maydanoz, muz, kuru üzüm, kuru erik, avokado ve ay çekirdeği" dedi.

Yazın sakın bunları yemeyin: Uzmanlar açıkladı Yazın sakın bunları yemeyin: Uzmanlar açıkladı

SAĞLIKLI YAŞAM ÖNERİLERİ

Alkollü ve asitli içeceklerden uzak durulması uyarısında bulunan Arslan, uykunun son derece önemli olduğunu ifade etti. Egzersiz yapmanın da önemine değinen Arslan, “Egzersiz sırasında sıvı kaybı olacağından egzersiz sırasında ve sonrasında yeterli miktarda su tüketmeyi ihmal etmeyin” uyarısında bulundu ve ödem atmaya yardımcı olacak çay tarifini paylaştı.

ÖDEM ATIÇI ÇAY TARİFİ

Malzemeler:

  • 300 ml su
  • 2 paket yeşil çay
  • 5 adet kiraz sapı
  • 1 avuç maydanoz
  • 1 adet çubuk tarçın

Yapılışı: Tüm malzemeleri kaynamış suda 5-6 dakika demleyin ve ardından tüketin.

Bayram sonrası ödem sorunlarını hafifletmek için bu önerilere uymak ve ödem atıcı çayı tüketmek vücudunuzun sağlıklı bir şekilde rutine dönmesine yardımcı olacaktır.

Kaynak: gazetevatan