Yeni Düzenlemenin Detayları

Ticaret Bakanlığı, berber, kuaför ve güzellik salonu çalışma saatlerine ilişkin son dakika açıklaması yaptı. Bakanlık, sektör paydaşlarının talepleri doğrultusunda, ülke genelinde tüm berber, kuaför ve güzellik salonlarının haftanın bir günü kapalı olması yönünde karar aldı.

Dul ve Yetim Aylıkları Temmuz 2024'te Arttı! İşte Yeni Rakamlar Dul ve Yetim Aylıkları Temmuz 2024'te Arttı! İşte Yeni Rakamlar

Bakanlıktan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

  • "Berber, kuaför ve güzellik salonu işletmecilerinin büyük çoğunluğunu barındıran sektör paydaşları tarafından Ticaret Bakanlığımıza iletilen talep ve öneriler titizlikle değerlendirilerek ülke genelinde tüm berber, kuaför ve güzellik salonlarının haftanın bir günü kapalı olması yönünde Ticaret Bakanlığımızca 18 Ağustos 2022 tarihinde karar alınmıştır.
  • Devam eden süreçte kapalı olunacak günün, her ilin sektörel yapısı ve işletme profili ile tüketici tercih ve ihtiyaçları göz önünde bulundurularak Valilikler tarafından belirlenebilmesi amacıyla sektörün geniş katılımının sağlandığı çalışmalar yürütülmüş olup, gelinen noktada bu çalışmalar tamamlanmıştır.
  • Bu doğrultuda, berber, kuaför ve güzellik salonlarının ülke genelinde haftanın bir günü kapalı olması uygulaması 1 Temmuz 2024 tarihi itibarıyla yürürlüğe girecek ve bu işletmelerin Valilikler tarafından belirlenen günlerde kapalı olmadığının tespiti halinde Ticaret Bakanlığımızca idari yaptırım uygulanacaktır."

İşletmelerin Valilikler tarafından belirlenen günlerde kapalı olması zorunluluğu, sektörde düzenli bir çalışma ortamı sağlamak ve işletme sahiplerinin taleplerini karşılamak amacıyla getirildi. Kurallara uymayan işletmelere idari yaptırım uygulanacak.

Kaynak: ENSONHABER