2023 yılında yatırımcılara en fazla kazanç sağlayan yatırım araçları arasında altın, borsa ve mevduat yer almıştı. Ancak Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), devlet katkısı ile yatırımcılara yüksek getiri sunan bir alternatif olarak öne çıkıyor.

Devlet katkısının artmasıyla birlikte BES yatırımı yapmak daha cazip hale geldi. Yıllık toplam 240.030 TL katkı payı yatırılması halinde devlet desteğinin 72.009 TL olduğu belirtiliyor. Bu destek, BES'in diğer yatırım seçeneklerine göre daha avantajlı bir alternatif olduğunu gösteriyor.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Yeminli Mali Müşavir ve Ekonomist Muhammet Bayram, Bireysel Emeklilik Sistemi'nin tasarrufu artırmak amacıyla uygulanan bir sistem olduğunu ve devlet katkısının yüzde 30'a çıkarıldığını ifade etti. Bu katkı sayesinde yatırımcıların 100 TL'lik bir yatırımları için 30 TL'lik devlet desteği aldıklarını ve bu paranın istedikleri yatırım alanında değerlendirilebileceğini belirtti.

Yatırımcılar İçin Altın Fiyatları Yükselişte! İşte Güncel Fiyatlar... Yatırımcılar İçin Altın Fiyatları Yükselişte! İşte Güncel Fiyatlar...

Bayram ayrıca, BES'in altın, borsa gibi alanlara yatırım yapmışçasına değerlendirilebildiğini ve çeşitli yatırım fonlarında değerlendirildiğinde fonların artışına göre yatırımın değerlendiğini açıkladı. Bu nedenle BES'in önemli bir yatırım enstrümanı olduğunu vurguladı.

BES'in cazibesinin, yüzde 30 devlet katkısı ve diğer yatırım seçeneklerine göre daha cazip bir getiri sunmasıyla arttığını belirten Bayram, özellikle yıllık 240 bin TL birikim yapmayı planlayan kişilerin öncelikle BES'e girmelerinin avantajlı olabileceğini söyledi.

Mevduat faizlerinin yüzde 45 seviyesine ulaştığı bir dönemde bile BES'in cazip bir alternatif olduğunu ifade eden Bayram, BES'in yatırılan paranın yüzde 30'unu devletin vermesi ve diğer enstrümanlara yatırım açısından cazip olduğunu sözlerine ekledi.

Ayrıca, BES'ten kesintisiz olarak çıkmanın artık daha kolay olduğunu ve bu sistemi kullanarak kredi çekmenin mümkün olduğunu belirten Bayram, BES'in bu avantajıyla daha da cazip hale geldiğini dile getirdi.

Sonuç olarak, yatırımcılar için BES'in yüksek devlet katkısı ve çeşitli yatırım seçenekleri ile cazip bir alternatif olduğu görülüyor ve BES'e yatırım yapmanın mantıklı bir tercih olabileceği belirtiliyor.
TAKA/AYŞE SANCAK

Editör: Doğukan ÖZKURT