BES'e katılmak isteyenlerin bazı bankalar tarafından BES'e zorlandığına dair şikayetler artıyor. Bazı müşterilere, faiz dışı gelirlerini artırmaları ve bankanın kişisel hedeflerini tutturması şartıyla, BES dayatması yapılıyor. Ayrılmak isteyenlere ise "3 yıldan önce ayrılamazsın" denilerek talepleri reddediliyor. TÜKONFED Bankacılık Komisyonu Başkanı Hüseyin Ölmez, bu süreçle ilgili uyarılarda bulunarak bilinmeyen detayları açıkladı.

Meclis Gündeminde Kripto Varlıklar: SPK İzni Zorunlu Olacak Meclis Gündeminde Kripto Varlıklar: SPK İzni Zorunlu Olacak

BES, çalışma yaşamında birikimleri uzun vadeli yatırıma dönüştürerek emeklilik döneminde gelir elde etmeyi sağlayan bir sistemdir. Ölmez'e göre, bankalar tüketicileri BES'e zorlayamazlar; ancak bazı bankaların faiz dışı gelir temini amacıyla kredi talep eden müşterilerini BES'e katılmaya zorladığına dikkat çekiyor.

BES katılımcılarına, sözleşmeye göre istedikleri zaman sistemden çıkma hakkı tanınıyor. Devlet katkısı ise belli sürelerde artarak ödeniyor ve sistemden ayrılmak isteyenlere belirli bir süre sonra ödeniyor.

Son günlerde deprem bölgelerinde, sınırlı sayıda olsa da BES katılımcılarının hak mağduriyeti yaşadığına dair şikayetler gelmekte. Ölmez, BES'ten ayrılan katılımcıların belirli prosedürleri takip etmeleri gerektiğini ve bu süreçte dikkatli olmaları gerektiğini belirtiyor.

BES'te yeni dönemle birlikte, katılımcılar birikimlerini kredi almak için kullanabilecekler. Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelik değişikliğiyle, birikimlerini bankalara devrederek daha ucuz kredi alabilecekler. Bu değişiklikler önümüzdeki altı ay içinde yürürlüğe girecek.

Bireysel Emeklilik Sistemi, katılımcılara %30 devlet katkısı avantajı sunuyor ve birikimlerini istedikleri zaman geri alabilmelerine olanak tanıyor. Sisteme son 20 yılda 8.3 milyon kişinin katıldığı belirtilirken, BES'in güvenli bir yatırım aracı olduğu vurgulanıyor. Katılımcılar, kişisel tercihlerine göre fon seçebilir ve böylelikle gelecekteki finansal ihtiyaçlarını karşılayacak birikim yapabilirler.

Muhabir: AYŞEN KARABİNA