Kripto para birimi Bitcoin, son zamanlarda spot Bitcoin borsa yatırım fonlarına olan ilginin devam etmesiyle birlikte 71 bin doların üzerine çıkarak yeni bir rekor kırdı. Analiz şirketi Coinmarketcap'in verilerine göre, Bitcoin dahil küresel kripto para piyasasının değeri 24 saat içinde yüzde 0,7 artarak 2 trilyon 650 milyar doları aştı. Bitcoin'in değeri ise son 24 saatte yüzde 2,3'ten fazla değer kazandı.

Büyük merkez bankalarının bu yıl faiz oranlarını düşürmeye başlayarak daha destekleyici para politikasına yöneleceğine ilişkin beklentiler de Bitcoin'deki artışı destekliyor.

Temmuz Zam Oranları Açıklandı: İşte Özgür Erdursun'un Tahminleri Temmuz Zam Oranları Açıklandı: İşte Özgür Erdursun'un Tahminleri

Bitcoin, Kasım 2021'de 69 bin dolar seviyesini test etmişti. Ancak bugün itibarıyla TSİ 10.30'da 71 bin 50 dolardan işlem görerek tarihinin en yüksek seviyesine çıktı. Geçen yıl yaklaşık yüzde 157 değer kazanan Bitcoin'in bu yükselişi dikkat çekiyor.

Analistler, nisanda gerçekleşecek ve yeni Bitcoin arzını azaltacak yarılanma (halving) süreci nedeniyle kripto paranın fiyatındaki yukarı yönlü ivmenin sürebileceğine işaret ediyor.

Piyasa değeri bakımından 2. sırada yer alan Ethereum da son 24 saatte yüzde 0,9 değer kazanarak 3 bin 986 dolar seviyesine ulaştı. Ethereum da 2021'de 4 bin doların üzerine çıkarak rekor kırmıştı.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), 11 farklı spot Bitcoin ETF başvurusunu 11 Ocak'ta onaylamıştı. Bu gelişmelerle birlikte kripto para piyasasında önümüzdeki günlerde daha fazla hareketlilik yaşanması bekleniyor.

Editör: Doğukan ÖZKURT