LOJİSTİK LİMAN DEĞER KATACAK

İkizdere’de gerçekleştirilen toplantıda açıklamalarda bulunun AYGM Genel Müdürü Eyigün, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü (AYGM) tarafından 16 Temmuz 2020 tarihinde ihalesi yapılan “Rize İyidere Lojistik Limanı” projesinin Rize’ye çok önemli kazanımlar öngörülerek tasarlanarak ve hayata geçirilen bir proje olduğunu vurguladı.

Bu çerçevede  Rize’ye yıllık 13 milyon ton kapasiteye sahip bir liman ve lojistik merkez kazandırılması hedeflendiği ifade eden AYGM Genel Müdürü Eyigün; “Proje kapsamında; 2 bin 780 m ana mendirek, 460 m tali mendirek; genel kargo, konteyner, kuru yük olmak üzere toplam 1160 m kazıklı rıhtım, 280 m uzunluğunda derinliğinde su içi betonlu rıhtım,  40 x 270 m Ro-Ro rıhtımı,  350 bin m2 geri saha alanı, 800 bin m2 korunmuş su alanı yapılandırılacaktır. Limanın kapasitesi yılda; 3 milyon ton Genel Kargo, 8 milyon ton Dökme Yük,  100 bin TEU Konteyner, 100 bin araç Ro-Ro olarak planlanmıştır.” dedi.

 RİZE’NİN VE BÖLGENİN EKONOMİSİNİ CANLANDIRACAK

Hayata geçirilen “ Rize İyidere Lojistik Limanı” projesi ile birlikte bölgenin liman faaliyetlerinin artacağını ve bunun sonucunda üretim ve ticaret faaliyetlerinin de yükseliş göstereceğini dile getiren AYGM Genel Müdürü Eyigün; “Artan üretim ve ticaret faaliyetleri sayesinde hem bölge illerinin ekonomisine hem de Ülke ticaret hacmine önemli katkılar sağlanacaktır.  Rize İyidere Lojistik Limanı projesi inşaat, kara ulaştırması, motorlu taşıtlar ve motosikletler dışındaki perakende ticaret; ev eşyalarının onarımı; elektrik, gaz ve su temini, tekstil ve tekstil ürünleri, gayrimenkul faaliyetleri, madencilik ve taşocağı; tarım, avcılık, ormancılık ve balıkçılık; yiyecek, içecek ve tütün, kimyasallar ve kimyasal ürünler, ağaç ve ağaç ürünleri, rafine edilmiş petrol ve nükleer yakıt, oteller ve restoranlar, kauçuk ve plastik, posta ve telekomünikasyon; selüloz, kağıt, kağıt, basım ve yayıncılık, elektrik ve optik ekipmanlar, su ulaştırma ve makine olmak üzere birçok sektöre de dolaylı istihdam katkısı sağlanacaktır. Bu kapsamda liman faaliyetlerinde hizmet veren işletmelerde ilk etapta 1.000 kişi doğrudan, 8.000 kişinin de dolaylı istihdam edilecektir. “ şeklinde konuştu. 

GEREKLİ TÜM TEDBİRLER ALINMIŞTIR

AYGM Genel Müdürü Eyigün, Rize İyidere Lojistik Limanı projesi kapsamında dolgu malzemesi için İyidere’de açılması planlanan Cevizlik Taş Ocağı ile ilgili vatandaşların kaygıları ve endişelerini dinleyerek; “Vatandaşlarımızın endişe duymasını gerektiren herhangi bir olumsuzluk bulunmadığını dile getirdi. Cevizlik Taş Ocağı için Maden İşleri Genel Müdürlüğü’nden hammadde üretim izni ve Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporunun alınmıştır. ÇED raporu doğrultusunda taş ocağı faaliyetlerinin çevreye zarar vermemesi için bütün tedbirler alınmış olup üretim faaliyetleri içerisinde hava emisyon ölçümleri ve çevre etkileri sürekli kontrol altında tutulacaktır. Herhangi bir olumsuz durum ile karşılaşılmaması için yer altı suyu takip istasyonları kurulacak ve akış takip edilecektir. Alan içinde yüzeysel akış gösteren sular kapalı kesit içerisinde korunacaktır. Ocak içi yollar ve nakliye yolları düzenli olarak kontrol edilecektir. Rehabilitasyon çalışmalarında işletme yapılan alanda oluşturulan basamaklarda bitkisel toprak tabakası oluşturulacak ve bitkisel toprak tabakası üzerinde bitkilendirme ve ağaçlandırma çalışması yapılarak mevcut doğal yaşamın geri kazanılması sağlanacaktır. Etkilenen her 10 ağaç için 100 ağaç dikilecektir. “ ifadelerini kullandı.

ALİHAN TELATAR

TAKA

İlgili Galeriler
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ali 1 ay önce

bu bahse konu 1000 kişilik iş ve sonrasında 8000 kişilik iş oluşması ancak yüz yıl sonra olur. bir liman da olsa olsa 80-100 kişi çalışır. bundan fazla oldumu o iş yeri iflas eder kazandığı giderine yetmez. ama taş ocağı propagandası oldumu rakamlar on katı yüz katı olur gözlerimizi de yemyeşile boyarlar.

banner231

banner232