Heyelan nedeniyle yaşanan kayıplarının AKP hükümetinin çözümsüzlüğü, tedbirsizliği ve sorumsuzluğu nedeniyle göz göre göre geldiğini belirterek, “Can ve mal kayıplarının hesabını kim verecek? Türk nakliyecilerimiz, Türk ihracatçılarımız bu kadar sahipsiz mi? Sarp Sınır Kapısındaki çileye çözüm üretmek için bu insanların başına daha nasıl bir felaket gelmesini bekliyorsunuz?” diye sordu.

Mayıs ayında Sarp Sınır Kapısı’na giderek Gürcistan’a geçiş için sıra bekleyen tırların oluşturduğu kilometrelerce uzunluktaki kuyrukları görüntüleyen Kaya, tır şoförlerinin çok zor koşullarda günlerce bekletildiğini ifade ederek yaşanan sıkıntılara dikkat çekmiş ve hükümete çözüm üretilmesi çağrısında bulunmuştu. 

“CAN VE MAL KAYBI GÖZ GÖRE GÖRE YAŞANDI”

Yaşanan acı olayı değerlendiren Kaya, “Daha 3 ay önce heyelanın yaşandığı bölgeye gittik, nakliyecilerimizin mağduriyetini görüntüledik. Bu insanların Gürcistan’a geçiş sırası alabilmek için ilkel şartlarda saatlerce, günlerce bekletildiğini; insani ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri alanların bulunmadığını ve karda kışta zorunlu olarak araçlarında uyuduklarını söyledik. Diğer yandan sınır kapısında nakliyecilerimizin gidiş geliş sürelerinin uzadığını, ihracat mallarının geç teslim edildiğini ve maddi manevi zararların oluştuğunu ifade ettik. Bu sorunları Meclis’te defalarca gündeme getirmemize rağmen biz söyledik, biz işittik. Sorunu çözmesi gerekenler duymazdan, görmezden geldiler. Ve bugün bu acı olay adeta göz göre yaşandı.” dedi.

“GÜRCÜ TARAFINDA 15 DAKİKA, BİZDE GÜNLER SÜRÜYOR”

Türkiye’den başka hiçbir ülkede ihraç ürünü yüklü tırların gümrük çıkışında kuyruklarda bekletilmediğini söyleyen Ahmet Kaya, “Hem ihracatçılarımız hem de nakliyecilerimiz yıllardır haykırıyorlar ve Sarp Sınır Kapısı’ndaki kuyruk çilesine son verilmesini istiyorlar. Gürcistan tarafında bir tır şoförü aracından inmeden 15 dakikada işlemlerini tamamlayarak çıkış yaparken, orada kuyruklar oluşmazken; Türkiye tarafında yaşanan hantallık nedeniyle tırcılarımız 20 kilometreyi aşan kuyruklarda günlerce bekletiliyor. Bu çözümsüzlüğü anlamak mümkün değil. Hükümet yetkilileri bunun nedenini bize izah etmelidir.” dedi.

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya açıklamalarında şunları söyledi:

“İHRACATÇILARIMIZ UYARMIŞ, YETKİLİLER DİNLEMEMİŞ”

“Sarp Sınır Kapısındaki sorunlarla ilgili sürekli temas kurduğum ihracatçı arkadaşlar var, nakliye sektörünün temsilcileri var. Henüz nisan ayında üst düzey yetkililerin katılımıyla ihracatçılarla bir toplantı düzenlenmiş. Orada ihracatçılarımız olayın vahametini izah etmişler ve yağmurlu havalarda oluşabilecek bir heyelanda tır kuyruklarında birçok insanın canından ve malından olacağını söylemişler. Yetkilerden önlem alınmasını istemişler. Maalesef hiçbir adım atılmamış.”

“MURATLI SINIR KAPISI KAĞIT ÜZERİNDE KALDI”

“İhracatçılarımız dönem dönem bir araya geldikleri hükümet yetkililerine sorunlarını ve çözüm önerilerini aktarmışlar. ‘Sarp Sınır Kapısı modernize edilince sorunlar ortadan kalkacak’ denilmiş. Milyon dolarlar harcanarak çalışma yapılmış. Ama yoğunluk azalacağı yerde 3 kat daha artmış. Hükümet yetkilileri daha önce ‘Sarp Sınır Kapısı’ndaki yoğunluğu azaltmak için Muratlı Sınır Kapısı’nı açacağız’ demişler, hatta 2013 yılında Muratlı Gümrük Müdürlüğü kurulmuş. Üzerinden geçen 9 yılda tek bir çivi dahi çakılmamış, Muratlı Gümrük Kapısı sadece kağıt üzerinde kalmış.

“AKP, SORUNLARI ÇÖZMEYEREK İHRACATA TAKOZ OLUYOR”

“Bir taraftan ‘ihracat artıyor’ diye nutuk atanlar, masal anlatanlar; diğer taraftan Sarp Sınır Kapısındaki sorunları çözmeyerek ihracatçılarımıza ve nakliyecilerimize takoz olmaya devam ediyor ve adeta ihracat yapılmasına engel oluyorlar. Türk nakliyecilerimiz, Türk ihracatçılarımız bu kadar sahipsiz midir? Sarp Sınır Kapısındaki çileye çözüm üretmek için bu insanların başına daha nasıl bir felaket gelmesini bekliyorsunuz? Yeter artık. Bir an önce bu sıkıntılara çözüm üretilmelidir.”

İlgili Galeriler
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.