Emekliye 8'li destek müjdesi! Refah paketi ile giderler düşecek gelirleri artacak Emekliye 8'li destek müjdesi! Refah paketi ile giderler düşecek gelirleri artacak

TBMM'nin çalışmaları doğrultusunda, vatandaşların borçlarını ödemelerine yardımcı olacak düzenlemelerin yapılması bekleniyor.

Vatandaşlar borçlarını ödemek konusunda ciddi anlamda problem yaşarken çözümün kısa sürede TBMM çalışmaları doğrultusunda gelmesi bekleniyor. Meclis çalışmaları sürdürürken vatandaşlar da her gün sicil affı onayını bekliyor. Peki, 2024 sicil affı ne zaman gelecek? Devlet borç kapatma kredisi başvurusu başladı mı? Devlet borç kapatma kredisi şartları neler? Sicil affından kimler yararlanabilir? İşte 2024 sicil affı ve devlet destekli borç kapatma kredisi detayları…

PEKİ SİCİL AFFI NEDİR?

Taşıt kredisi, konut kredisi, ihtiyaç kredisi gibi tüm kredi türlerinde ve kredi kartı borçlarında kredi sicil affı uygulanabiliyor. Hükümetin aldığı karar doğrultusunda yürürlüğe konulan çalışmanın akabinde tüm borçlu vatandaşlar borçlarını yapılandırma ya da ödeme şartı ile kara listeden çıkarılıyor. Böylelikle tekrar kredi kartı ve kredi kullanımından yararlanabiliyorlar. Peki, sicil affı şartları neler? Kimler sicil affından yararlanacak? 2024 sicil affı ne zaman çıkacak? Devlet destekli borç kapatma kredisi başvurusu ve şartları neler?

2024 SİCİL AFFI MECLİS’TE ONAYLANDI MI?
Türkiye Büyük Millet Meclisi bayram sonrasında açılmasıyla beraber çalışmalarına hızla başladı. Vatandaşlar için umut veren düzenlemelerden birisi de sicil affı ile devlet destekli borç kapatma kredi oldu. Büyük bir rahatlama sağlayacak olan devlet destekli borç kapatma kredisi ve sicil affının onaylanması büyük bir merakla bekleniyor. Vatandaşın borç kaynaklı yükünden kurtulması için 2024 sicil affı çalışmasının onaylanmasını bekliyor.

DEVLET DE DESTEK OLACAK

Meclis’te sicil affının onaylanmasıyla beraber devlet destekli borç kapatma kredisinin de vatandaşlara sağlanması bekleniyor. Borç kapatma kredisi vatandaşlara kamu bankası aracılığıyla ödenecek. Ziraat Bankası’ndan ödenecek borç kapatma kredisinin en az 50 bin TL olarak sağlanacağı biliniyor. Devlet destekli borç kapatma kredisi başvuru koşullarına dair detayların TBMM’de onaylanan yasa sonrasında netleştirileceği biliniyor. Meclis’te onaylanmasından sonra Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından 2024 devlet destekli borç kapatma kredisi ve sicil affının binlerce vatandaşı borç yükünden kurtarması amaçlanıyor. Böylelikle ekonomik anlamda vatandaşların daha rahat olması hedefleniyor.

Editör: Cengiz Cengiz