Türkiye, Çin otomobillerine %40 oranında ek gümrük vergisi getirdi ve bu kararın ardından bazı Çinli otomobil markaları fiyatlarını 100 bin TL artırdı. Özellikle Chery markası, bu zammı gerçekleştiren başlıca marka oldu. Otomotiv sektörü, bu ek verginin Türkiye'ye yatırım çekme amacı taşıdığını ifade ediyor. Yeni uygulama, Çin'den ithal edilen otomobillerin fiyatlarını ciddi şekilde etkiledi.

Türkiye’de Çin otomobillerine yönelik yüzde 40 oranında ek gümrük vergisi uygulanmaya başlandı.

Bu vergiden en çok etkilenen markaların başında gelen Chery, satış fiyatlarını ortalama 100 bin TL artırdı. Sektör yetkilileri, bu ek verginin "Türkiye'ye yatırıma teşvik" amacı taşıdığını belirtiyor. Dün itibariyle yürürlüğe giren bu uygulama, Çin'den ithal edilen otomobillerin fiyatlarında artışa yol açtı.

Otomotiv veri ve analiz şirketi Cardata'nın CEO’su Hüsamettin Yalçın, Türkiye’de en çok satan Çinli marka olan Chery'nin, satış fiyatlarına ortalama 100 bin TL zam yaptığını duyurdu.

Bir başka Çinli marka olan MG'nin internet sitesinde “fiyatlarımız güncelleniyor” ibaresi yer alırken, Türkiye'de fabrika kurma kararı alan BYD'nin ise eski fiyatlarını koruduğu dikkat çekti.

Emekli Maaşlarına Ek Zamlar Ne Zaman Ödenecek? Emekli Maaşlarına Ek Zamlar Ne Zaman Ödenecek?

Woyah, Maxus, DFSK, Skywell ve Leap Motor gibi diğer Çinli otomobil markalarının da önümüzdeki günlerde fiyatlarını güncellemeleri bekleniyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ