Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ortahisar Meclis Üyesi Ömer Dayı, Sma (Spinal Musküler Atrofi) hastalığına sahip çocuklar ve ailelerinin zorlu yaşam mücadelesine dikkat çeken bir sosyal medya paylaşımında bulundu. Dayı, ülkede binlerce SMA hastası bulunduğuna dikkat çekerek, bu hastaların tedavi masraflarının devlet tarafından karşılanmamasını eleştirdi.

SMA hastalığı, genellikle bebeklik döneminde ortaya çıkan ve sinir hücrelerinin zayıflamasına neden olan bir hastalıktır. Tedavi gereksinimi olan bu hastaların, tedavi masrafları oldukça yüksektir ve bu masrafların çoğu aileler tarafından karşılanmaktadır.

Veganlara Uyarı: Bitkisel Beslenme Gebelik Zehirlenmesi Riskini 5 Kat Yükseltiyor Veganlara Uyarı: Bitkisel Beslenme Gebelik Zehirlenmesi Riskini 5 Kat Yükseltiyor

Ömer Dayı'nın paylaşımında, Suriyelilerin tüp bebek tedavisinden ücretsiz yararlandığını vurgulayarak, ülke içindeki SMA hastalarının tedavi masraflarının karşılanmamasının adaletsizlik olduğunu belirtti. Ayrıca, bu hastalar için yardım kampanyaları düzenlenirken bile devletin izni ve onayının gerektiğine dikkat çekti.

Dayı, paylaşımının sonunda AKP hükümetini eleştirerek, "AKP hükümeti SMA'lı hastaların tedavisini karşılamıyor ama vatandaşının dilenmesine izin, onay veriyor. Alın size sağlıkta yapılan en büyük reform." ifadelerini kullandı.

Ömer Dayı'nın bu duyarlı paylaşımı, toplumda SMA hastalarının yaşadığı zorluklara ve tedavi masraflarının karşılanmasının önemine dikkat çekiyor. Hastalıkla mücadele eden ailelere destek olma çağrısı yaparak, sağlık sisteminin daha adil ve kapsayıcı olması gerektiği konusunda bir kez daha farkındalık yaratıyor.
TAKA/NEZİHA ÇAKIROĞLU

Editör: Ayşe Sancak