Cumhuriyet Halk Partisi Trabzon İl 38. Olağan kongresi gerçekleşti. İl Başkanı Nurcan Aşçı Demiröz’ün aday olmadığı kongrede, Oktay Söğüt, Mustafa Bak ve Mustafa Erdi Çakır’ın listeleri yarıştı.

Kongreye CHP Trabzon Milletvekili Sibel Suiçmez, CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, önceki dönem milletvekili Ahmet Kaya, Beşikdüzü Belediye Başkanı Ramis Uzun, siyasi parti temsilcileri, delegeler ve misafirler katıldı. Kongrenin divan başkanlığını CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel’in yaptı. Adıgüzel, “Kongreler istişare ve dayanışma kültürüdür. Önemli bir seçim sürecinden sonra kongre gerçekleşiyor. Sizleri de heyecanlandırıyor. Kongrelerden her zaman çok daha güçlenerek çıktık. Çok güzel bir tablo ve programlarla başarıya ulaşacak şekilde kurultayımızı da gerçekleştireceğiz. Yerel seçimleri almak üzere yola çıkmış kadrolarla işi başaracağız. Yerel ve genelde ülkenin gerçek sorunların çözümü için beraber yollara düşeceğiz” dedi.

ZULME DİRENECEĞİZ

CHP Trabzon İl Başkanı Nurcan Aşçı Demiröz, sözlerini şöyle sürdürdü: “CHP varsa, demokrasi vardır. Demokrasi şölenimiz kongremiz kutlu olsun. Partimiz, kongre süreci ile yenilenme sürecine girmiştir. Umut olacağız, zulme, adaletsizliğe karşı direneceğiz. Halk için var gücümüzle çalışacağız. Cumhur olacağız, partili olacağız, Cumhuriyet Halk Partili olacağız. Her toplum kendi refahı için savaşıyor, iktidar susuyor. Meclisin açıldığı gün İçişleri Bakanlığımıza terör saldırısı oluyor. Sınırlarımıza yapılan yığınak, komşu ülkelerde meydana gelen savaşlar bizi de tehdit etmektedir. Halkımız, isyan noktasındadır. Alınan göç ile toplumun demokratik yapısı bozulmuştur. Muhalefete hiç danışmayan iktidar, yıkıma muhalefet partilerini ortak etmek istemektedir. CHP yıkıma ortak olmayacaktır. CHP’nin değişecek ideolojisi yoktur. CHP, bir kadro partisidir. Gülcemal dolgu alanımız dünyanın en uzun dolgu alanı olarak tarihe geçecektir. Sahilden ara ara kokular geliyor. Şehrin atık suyu arıtılmadan denize akıyor. Arıtılmadan denize verilen atık su doğaya ihanettir. Trabzonlular, önemli geçim kaynağı olan balıkçılığı atık suyun etkisine bırakmayacak kadar zekidir.”

ÖNCE BİZ DEĞİŞECEĞİZ

CHP Trabzon Milletvekili Sibel Suiçmez, “Elbette eleştireceğiz, elbette sorgulayacağız, elbette birbirimizi tenkit edeceğiz. CHP’de hiç kimse, partiden büyük değildir. Seçim sürecinde yaptığımız doğru ve yanlışları birlikte konuşup, eleştirerek, doğruyu bulacağız. Bu eleştirilerin partimizden tek bir taş almasına izin vermeyeceğiz. Sosyal medya üzerinden yapılan eleştiriler partimize bir fayda sağlamaz. Karanlık iktidardan ülkemizi kurtaracak olan tek parti CHP’dir. CHP üzerinden oynanacak oyunlara kesinlikle izin veremeyiz. Eleştireceğiz, yıkıcı olmayacağız, üzerine taş koyacağız, yıkmayacağız. Hesap verilecekse, hep birlikte verilmelidir. Herkes, ‘Değişim’ diyor. Değişeceğiz ve o sandıklarda ilk önce yerel seçimlerde belediyeleri alacağız. Değişelim ama değişime önce kendimizden başlayalım. Artık Trabzon’da birbirimizi sevmeyi becerelim. Birbirimizi, sevip sayıp, dayanışma içerisinde olacağız. Kimseyi paçasından tutup geriye savurmayacağız. Kendi kişisel ihtiraslarımız uğruna partimizi dizayn etmeye kalkmayacağız. Bunları yaparak değişeceğiz. Önce biz değişeceğiz. ‘Biz’ olarak Trabzon’u ayağa kaldıracağız. Bugüne kadar yürütülen parti politikası doğru muydu? O parti kırılır, ondan oy alamayız diye sağ politikalar izleyip, sağcı söylemlerle mi yürüyeceğiz, yoksa CHP’nin ilkeleri ile yola devam edeceğiz? Buna sizler karar vereceksiniz. Sokağın kalbi nerede atıyorsa onun yanında olacağız. Sokak muhalefetini mi yöneteceğiz? Buna karar vereceğiz. Kimse bize üsten değişim modelini giydiremedi buna delegeler buna izin vermez. Tepeden tırnağa değil, tırnaktan tepeye bir değişim olmalıdır, bunu delegeler kendi iradeleri ile yapmalıdır. Trabzon delegesi en iyi kararı verecektir. Ekrem İmamoğlu bizim çok kıymetli değerimizdir. Kimse Trabzon’da Ekrem İmamoğlu’nun eş başkanı gibi, onu burada temsil ediyor gibi hareket etmeye kalkmasın. Yeri geldiği zaman bunu herkes yapabilir. Partimizi ikiye bölecek hiçbir çalışmaya izin vermeyin” diye konuştu.

Ak Parti Arsin Belediye Başkan Aday Adayı Şaban Bülbül Çalışmalarını Sürdürüyor Ak Parti Arsin Belediye Başkan Aday Adayı Şaban Bülbül Çalışmalarını Sürdürüyor

ÇOK ÇALIŞTIK GERİ ADIM ATMADIK

İl başkan adayı Mustafa Erdi Çakır, “Henüz 18 yaşına girmeden partiden içeri girdim. Gençlerin üniversite sorularının, KPSS sorularının, umutlarının, hayallerinin, geleceğinin çalındığı dönemler yaşadık. Partimizin 6 oklu bayrağını, elimizi yakan demirin soğukluğunda direklere astık. Ben o direklere de çıktım, milletvekili adayı da oldum. Genç biri olarak il başkanlığı yarışına da girdim. Çok çalıştık, geri adım hiç atmadık, atmayacağız. Gıybet ve iftira ile yapılan siyaset günü kurtarmıyor. Yalanlarla yapılan siyaset elbet bir gün biter. Hayatımda çok az şeyden pişman oldum. Birisi de 2014 yılında Ekmeleddin İhsanoğlu’na cumhurbaşkanlığı seçiminde oy vermek. Değişimcilerin, değişim demekten korktuğu zamanlardan bahsediyorum. Değişimi biz o günlerde konuştuk, bugünlerde değil. Trabzon’dan Ankara’ya örnek olacağız. Kendimiz olacağız, solcu olacağız. Sokaklarda olacağız. Değişimde isimlerin de değişmesi gerekiyor. Cinsiyet ve gençlik kotasının değişmesi gerekiyor. Aday belirlemenin değişmesi gerekiyor. Örgüte ön seçim lazım. ‘Değişim’ diyerek değişim yapılmaz. İlkeler ortaya koymak lazım. Değişim bir ilke meselesidir. Sadece isimle olmaz, olmayacaktır” ifadelerine yer verdi.

ÖNCE BİZ DEĞİŞECEĞİZ

Başkan adayı Mustafa Bak, “Cumhuriyetin en zor sürecini yaşıyoruz. Vatandaşlarımız, iktidar baskısı altında eziliyor. Cumhuriyetin evlatlarının bağışıklık sistemi çökertiliyor. Bu sisteme ilaç CHP ve CHP’nin donanımlı gençleridir. Gençlerimizin önü kesiliyor, liyakat yok, torpil sisteminin hakim olduğu kadrolarla yönetiliyoruz. Karşımızdakini anlamakla değişeceğiz. Önce bizler değişeceğiz, sonra CHP’yi iktidar yapacak kadroları iş başına getireceğiz. Örgütlerin kararlarını hiçe sayanlar CHP’yi iktidar yapamazlar. Değişimden korkanların değişmesini de beklemeyeceğiz” şeklinde konuştu.

DEĞİŞİMİ YAPABİLİRİZ

İl başkan adaylarından Oktay Söğüt, şöyle devam etti: “Yenilgilerin kaderimiz olmaya devam edeceğinden korkuyorum. Partimizin zarar görmeyeceği değişim ve yenileşme olmalıdır. Bunu yapabilir miyiz? Elbette yapabiliriz. CHP bunu yapabilecek güç ve kudrettedir. Kararlar yerelden merkeze açılacaksa, bizler de yaptığımız hata ve eksiklikleri düzeltmek zorundayız. Kendi muhasebemizi yapacağız. Kişisel hesapları bir kenara bırakarak, partinin başarısı için çalışmalıyız. Oktay Söğüt olarak kimsenin değil, partinin adamı olacağım.”

Ayşe Sancak