CHP Trabzon İl Başkanlığında düzenlenen toplantıda açıklamalarda bulunan Söğüt, “Bizler Cumhuriyet Halk Partiliyiz, çünkü Cumhuriyet Halk Partisi’nin kurucusu, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’tür. Kökleri Ulusal Kurtuluş Savaşı’mıza kadar uzanmakta, tarihi Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihi ile birleşmektedir. Cumhuriyet Halk Partiliyiz, çünkü Cumhuriyet Halk Partisi Atatürk ilkelerine bağlıdır. Cumhuriyetçidir, milliyetçidir, halkçıdır, devletçidir, laiktir, devrimcidir. Laik Türkiye Cumhuriyeti’ni ve devrimlerimizi sonsuza dek yaşatmaya, ulusun ve ülkenin bütünlüğünü korumaya kararlıdır.” dedi.

“BANA VERİLEN GÖREVLERİ YERİNE GETİRDİM”

Cumhur ittifakı genel merkezden mesaj verdi Cumhur ittifakı genel merkezden mesaj verdi

“Laik Türkiye Cumhuriyeti’ni ve Atatürk devrimlerini sonsuza dek yaşatmaya kararlı olan Cumhuriyet Halk Partisinin bir üyesi olmayı hep onur saydım.” Diyen Söğüt,“ Bu onuru taşırken partimizin üyelik sürecimde bana verdiği Mahalli temsilciliği, ilçe yöneticiliği, il yöneticiliği ve belediye meclis üyeliği görevlerini de bu bilinç ve sorumlulukla yerine getirmeye çalıştım.  Bugünden sonra da bu bilinç ve sorumluluktan ayrılmamaya namus ve şeref sözü veriyor, bugün itibari ile 4,5 yıldır sürdürdüğüm belediye meclis üyeliği görevimden ayrıldığımı, kuruluşunun 100. Yılında 100 yıllık çınarın Pazar günü yapılacak olan il kongresinde il başkanlığına aday olduğumu başta siz partililerimiz ve kamuoyuyla paylaşmak istiyorum.” İfadelerini kullanarak adaylığını duyurdu.

“PARTİMİZ 4 KİŞİDEN 3’ÜNÜN OYUNU ALAMADI”

Değişim ve yenileşmeye dikkat çeken Söğüt, “Cumhuriyetin 100’üncü yılında ülkeyi yönetecek Cumhurbaşkanını ve tüm kadroları belirleyecek olan bir seçimi geride bıraktık. Bizlere yüklediği tarihsel sorumluluk ve taşıdığı siyasi önemi çok yüksek olan bu seçimleri kaybettik. Cumhuriyet Halk Partisi seçim kazanmak veya seçim kaybetmekten çok öte bir parti olsa da seçim öncesi Türkiye’de oluşan büyük umut ve değişim inancı, hızla derin bir hayal kırıklığına dönüştü.  Partimizin her dört kişiden üçünün oyunu alamadığı gerçeğiyle yüzleşmek zorundayız. Ve aynı sözleri söyleyerek, aynı yoldan giderek, aynı yönetim anlayışıyla bunu başaramayacağımızı, bir değişim ve yenileşme gerektiğini kabul etmek zorundayız. Yoksa korkarım, yenilgiler kaderimiz olmaya devam edecektir. Bu değişim ve yenileşme; kişisel ve grupsal çıkarların ön planda olmadığı, partinin zarar görmeyeceği ve gerçekçilikten uzak olmayan bir değişim ve yenileşme olmalıdır. Partimizin kurucusu, ilk genel başkanı ve değişmez önderi Mustafa Kemal Atatürk’ün ve altı okun ışığında, ülkemizin kaderini değiştiren, nice devrimlere imza atan Cumhuriyet Halk Partisi’nin bu değişim ve yenileşmeyi, yapabilecek güce ve kudrete sahip olduğunu düşünüyorum.  Hafta sonu yapılacak olan kongremizin de bizlere yeni bir dinamizm kazandıracağına, yerelden merkeze tıkanmış kanalların açılmasına, başarıya odaklı bir değişim ve yenileşmeye katkı sağlamasını umuyorum.” diye konuştu.  Toplantıya; eski il başkanları Güzide Uzun, Ömer Hacısalihoğlu, meclis üyeleri ve partililer katıldı.

Ayşen Karabina