Lider Konumumuz Pekişecek

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’nun öncülüğünde Türkiye denizcilik sektörünün buluşma noktası olan ve bu yıl üçüncüsü düzenlenecek olan Türkiye Denizcilik Zirvesi'nde, kıyı tesisi altyapıları, sera gazı azaltım tedbirleri ve finansmanı, Türk uluslararası gemi sicili ve denizcilikte lojistik performans gibi önemli konular ele alınacak. Uraloğlu, zirvenin Türkiye'nin denizcilik alanındaki liderliğini güçlendireceğini ve sektörün sürdürülebilir büyümesini destekleyeceğini belirtti.

Dar ve Orta Gelirliye Konut Desteği Geliyor

Pazartesi günü AK Parti Genel Başkanı ve Başkan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Nihat Zeybekci kapsamlı bir rapor sundu. Zeybekci, Türkiye'nin 7 bölgesinden milletvekilleri ile görüşerek, vatandaşların acil ihtiyaçlarının yer aldığı bir rapor hazırladı. Raporda, dar ve orta gelirli vatandaşların konut alımında yaşadığı sorunlar ve alınması gereken önlemler yer aldı.

Başkan Talimat Verdi

Vatandaşın konut problemi, finansa erişim talepleri, öneri ve istekleri MYK üyelerine kapsamlı şekilde anlatıldı. Dar ve orta gelirli vatandaşın konuta erişimi ile ilgili yeni finansal formüller üretilmesi önerisi MYK'da tartışıldı. Sunumu sonuna kadar dinleyen ve notlar alan Başkan Erdoğan, sürece dair bir çalışma yapılmasını istedi.

İYİ Parti Trabzon Milletvekili Yavuz Aydın’dan Sert Eleştiri İYİ Parti Trabzon Milletvekili Yavuz Aydın’dan Sert Eleştiri

Hazine ve TOKİ Çalışacak

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) konuyla ilgili formüller geliştirmesi kararı alındı. Dar ve orta gelirli vatandaşlar için uzun vadeli, sürdürülebilir ve maliyet olarak kabul edilebilir çözümler üretilecek. Yeni finansal formüllerin hayata geçirilmesi planlanıyor. Hükümet, 2024-2026 yıllarını kapsayan Orta Vadeli Program'da da (OVP) konut sektörüyle ilgili önemli mesajlar vermişti. OVP metninde, "Kira ve konut fiyatlarındaki gelişmeleri de göz önünde bulundurarak, salgın döneminde daralan konut arzı hızla artırılacak, depremin oluşturduğu konut stokundaki kayıpların telafisine yönelik yeni sosyal konut projeleri geliştirilecek ve dar gelirli vatandaşların konuta erişim imkânı artırılacaktır" denilmişti.

Başkan Erdoğan, "Yeni sosyal konut projeleri geliştirerek dar gelirli vatandaşların konuta erişim imkânını artıracağız" ifadelerini kullanmıştı. Hazine ile TOKİ'nin yapacağı çalışmayla, dar gelirli vatandaşların konut probleminin nasıl çözüleceği, finansa erişim talepleri değerlendirilecek. Hükümet, OVP'nin açıklanmasının ardından ilk kez ev sahibi olacak vatandaşlara uygun faizle kredi verileceğini duyurmuştu.

Bankaların Faizleri Yüksek

Dar ve orta gelir seviyesindeki vatandaşlar için konut kredisi kullanarak ev sahibi olmak giderek zorlaşıyor. Bankalarda konut kredilerinde faiz oranları yüzde 3 ile 6 arasında değişiyor. En düşük faizle kredi veren bankadan 1 milyon TL'lik konut kredisi alan bir vatandaşın aylık taksit ödemesi 32 bin TL'ye geliyor. Bu durum, kredi ile ev alma olanağını dar ve orta gelirli vatandaşlar için oldukça zorlaştırıyor.

Kaynak: TAKVİM