Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Haziran ayında aylık bazda yüzde 1,64, yıllık bazda ise yüzde 71,60 oranında enflasyon artışı olduğunu açıkladı. Bu veriler üzerine Goldman Sachs, Morgan Stanley ve JPMorgan gibi dünya devi bankalar, yıl sonu enflasyon tahminlerini içeren raporlarını yayımladılar.

Goldman Sachs: Yıl Sonu Enflasyon Tahmini %36

Goldman Sachs, Türkiye’de enflasyonun beklenenden daha hızlı düştüğünü belirterek yıl sonu enflasyonunun %36 olacağını tahmin etti. Raporda, çekirdek enflasyon verilerinin döviz kurlarıyla yakından ilişkili olduğuna dikkat çekildi ve TL/USD paritesindeki stabilitenin düşük çekirdek enflasyonunda etkili rol oynadığı vurgulandı. Ayrıca, hizmet enflasyonunun halen yüksek olduğu, ancak önümüzdeki aylarda burada da düşüş görüleceği ifade edildi.

Elazığ'da Domates Üreticisinden Vatandaşlara Çağrı Elazığ'da Domates Üreticisinden Vatandaşlara Çağrı

Morgan Stanley: Yıl Sonu Enflasyon Tahmini %42,4

Morgan Stanley, Haziran ayı enflasyon verilerinin son 13 ayın en düşük aylık enflasyon verisi olduğunu belirtti ve yıl sonu enflasyonunun %42,4 olacağını öngördü. Raporda, çekirdek enflasyondaki düşüşe vurgu yapıldı ve Merkez Bankası'nın sıkı para politikasına devam etmesi gerektiği belirtildi.

JPMorgan: Yıl Sonu Enflasyon Tahmini %42,5

JPMorgan, Haziran ayında enflasyonun beklenenden daha fazla düştüğünü ve manşet enflasyonun Mayıs ayında yıllık %75,5'ten Haziran ayında %71,6'ya gerilediğini belirtti. Raporda, elektrik fiyatlarının %38 oranında artırılması ve otomatik tüketim vergilerinin yükseltilmesinin enflasyon üzerindeki yukarı yönlü baskıları artırdığı ifade edildi. Yıl sonu enflasyonunun %42,5 olacağı tahmin edilirken, 2025 yılı sonu için enflasyon tahmini %25 olarak belirlendi.

Sonuç

Dünya devi bankaların tahminlerine göre, Türkiye'de yıl sonu enflasyonu %36 ile %42,5 arasında değişeceği öngörülüyor. Bankalar, enflasyonun düşüş eğiliminde olduğunu ancak sıkı para ve maliye politikalarının devam etmesi gerektiğini vurguluyor.

Muhabir: TUNCAY UÇKUN