Kırmızı Et Büyük Zamlandı: Yeni Fiyatlara Kasaplar Bile Şaşırdı Kırmızı Et Büyük Zamlandı: Yeni Fiyatlara Kasaplar Bile Şaşırdı

Türkiye Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu (TEMFED) ve Türkiye'nin muhtelif illerinden toplantıya iştirak eden sektör temsilcileri ile birlikte 1 Kasım'da yürürlüğe girecek yönetmelikle emlak sektöründe uzun süre boyunca sahte isim ve hesaplarla fiyatları yükseltmek için yapılan manipülatif eylemlerin, Taşınmaz Ticareti yönetmeliğindeki yaşanan aksaklıkların ve eksikliklerin, denetimlerin yetersizliği, sosyal medya’da yer alan asılsız paylaşımlar, ilan portallarında, sarı sayfalarda yaşanan olumsuzlukların esnafın ve vatandaşların yaşadığı mağduriyetlerin giderilmesiyle alakalı  karşılıklı görüş alışverişinde bulunularak  mağdur olan tüketicilerin mağduriyetlerini gidermek ve bunun önüne geçmek için Ticaret Bakanı Sayın Prof. Dr. Ömer Bolat'ı ziyaret ettik. Yapılan toplantıda ana hedefin sahte ilanların engellenmesi, ilan platformlarında yer alan ilan kirliliğinin giderilmesi ve ilanlardaki bilgilerin doğruluğunun teyit edilmesi, Emlak sektöründeki sorunların çözümü, köpüğün kaldırılması ve enflasyonun düşürülmesi adına sektör temsilcileri ile birlikte önümüzdeki süreçte atılabilecek adımların istişaresinde bulunduk.
   
Tüketici nezdinde uzun süredir yaşanan bu mağduriyetler Bakanımızla yaptığımız toplantıda Taşınmaz Ticaret Yönetmeliği ve sıkıntılarımızı kendisine arz ettik.
    
Kötü niyetli ilan girenleri, tüketiciyi mağdur edenleri ve kayıt dışı emlak işi yapan dolandırıcıları engellemek için 1 Kasım’dan sonra gayrimenkul sitelerine ilan verenler kimlik ve yetki doğrulaması yapmak zorunda kalacak.  Taşınmaz Ticareti yapan tüm işletmelerin yetki belgesi alması zorunlu hale gelecek. Bununla birlikte ilan siteleri yayınlanan ilanların kim tarafından verildiğini, ilan sahibinin gerçek ve iyi niyetli olup, olmadığını kontrol etmek için kimlik bilgilerini alabilecek.
   
05.Haziran 2018 tarihli Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmeliğin yürürlükte olduğu yaklaşık 5 yıllık süreçte gerek sektör temsilcilerimizden gerekse vatandaşlarımızdan Ticaret Bakanlığına ulaşan talep ve değerlendirmeler kapsamında karşılanan sorunların çözümüne ilişkin adımların atılarak 1 Kasım'da yürürlüğe girecek yönetmelikle emlak sektörünün sorunları ve tüketicilerin mağduriyetlerinin giderilmesi hususunda Bakanlığın yapmış olduğu çalışmaların sektöre ve tüketiciye olumlu şekilde yansımasını arzu etmekteyiz.
   
Ticaret Bakanı Ömer Bolat, 1 Kasım'da yürürlüğe girecek yönetmelikle emlakta sahte isim ve hesaplarla fiyatları yükseltmek için yapılan manipülatif çabaların, yeni düzenlemeye uymayanların 100 bin lira para cezası ile karşı karşıya kalacağını söyledi.
   
Bakan, Türkiye genelinde konut, dükkan ve arsa fiyatlarında düşme var. Ciddi manada ve 31 Ağustos'ta önemli bir yönetmelik çıkardık, 2 ay uygulama süresi verdik. 1 Kasım'da bu başlıyor. Emlak satışlarında sahte isimlerle, fake hesaplarla fiyatları yükseltmek için yapılan manipülatif çabalara ağır cezalar var. Bunları yayınlayan ilan siteleri bu cezalardan sorumlu olacaklar.  Bu yönetmelik kesinlikle uzatılmayacak 1 Kasım'da yürürlükte olacak. Bu kural ve yönetmeliklere aykırı davranan otomatikman cezaya uğrayacak. Bunu birkaç kere tekrar ettiği takdirde o zaman kapatma süresi gelecek." ifadelerini kullandı.
TAKA