Türkiye'nin Petrol Arama Çalışmaları: Sondaj Haritası ve Son Durum Türkiye'nin Petrol Arama Çalışmaları: Sondaj Haritası ve Son Durum

Goldman Sachs'ın eski başekonomisti Robin Brooks, Türkiye'de 31 Mart'ta yapılacak olan seçimlerin ardından Türk Lirası'nda büyük bir değer kaybı yaşanacağı konusunda uyarıda bulundu. Brooks, seçimlerin ardından dolar kurunun büyük bir devalüasyona uğrayacağını ve Türk Lirası'nda tutunanları zor günlerin beklediğini ifade etti.

Türkiye ekonomisi, 31 Mart yerel seçimlerine yaklaşırken, yeni risklerle karşı karşıya. Geçtiğimiz hafta artan döviz talebi nedeniyle döviz bürolarının kapanması, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın gösterge kur ile piyasa kuru arasındaki farkın artması üzerine yeni düzenlemeler yapmasına neden oldu.

Brooks, 1 Nisan 2024 tarihinden itibaren Türk Lirası'nda yeni bir değer kaybı sürecinin başlayacağını öngörüyor. Sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, "31 Mart yerel seçimlerinin ardından büyük bir devalüasyon bekliyorum. Türkiye'nin seçimler sonrası devalüasyon yapma geçmişi bulunuyor; 2023 genel seçimlerinden sonra da benzer bir durum yaşandı." dedi.

Devalüasyon, bir ülkenin ulusal parasının dış satın alma gücünün hükümet kararıyla düşürülmesi anlamına gelir. Eğer Brooks'un öngörüsü gerçekleşirse, bu, halihazırda 32 lira civarında olan dolar/TL kuru için daha da sert yükselişlere neden olabilir.

Ekonomist Atilla Yeşilada ise, seçimlerin yerel seçim olması ve ekonomik değişkenlerde önemli bir farklılık yaratmayacağını belirterek, 31 Mart sonrası ekonomik göstergelerde büyük bir değişiklik beklemediğini ifade etti.

Muhabir: TUNCAY UÇKUN