Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), döviz sahiplerine yönelik yeni kısıtlamalar getirerek Kur Korumalı Mevduat (KKM) uygulamasında köklü değişiklikler yaptı. Bakan Mehmet Şimşek, şirketlerin dövizden dönüşümlü KKM hesaplarına yönelik vergi avantajlarının kaldırıldığını ve KKM’den çıkışın öncelikleri olduğunu belirtti. Bu değişiklikler, döviz kurundaki ani artışların önüne geçmek ve piyasa istikrarını sağlamak amacıyla yapıldı.

Son günlerde yaşanan döviz alımlardan sonra Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 4 yıl 4 ay sonra net döviz pozisyonunda artıya geçti.

Bu durum Merkez Bankası'nın rezerv biriktirmeye devam edeceği yorumlarına sebep olurken, biriktirilen dolarlarla hangi adımların atılacağı belli oldu.

Dolar ve Euro Kuru Ne Kadar Oldu; Artıyor mu? Dolar ve Euro Kuru Ne Kadar Oldu; Artıyor mu?

MERKEZ BANKASI'NDAN DOLAR SAHİPLERİNE KARA HABER

Geçtiğimiz yaz ayında KKM'yi tasfiye sürecince yeni kısıtlama adımlarını hayata geçiren Merkez Bankası, en radikal kararlarından birini geçtiğimiz günlerde açıkladı. Haziran ayı itibarıyla dövizden dönüşümlü ve TL dönüşümlü KKM miktarları yatırımcılarla şeffaf bir şekilde paylaşılırken, KKM havuzunun tamamına yakın bölümünü oluşturan dövizden dönüşümlü hesaplar için vergi avantajına son verildi.

Bakan Şimşek, Kur Korumalı Mevduat’tan (KKM) çıkışla alaklaı olarak şunları belirti:

"KKM’den çıkış bizim önemli bir önceliğimizdi ama başından söyledik, dedik ki 'piyasayı bozmadan, piyasada sorun yaratmadan çıkacağız'. Ve gerçekten çıkıyoruz. Artık Türk lirası cinsinden KKM’ye son verdik. Döviz cinsinden de şimdiden haber vereyim ben temmuzda biz şirketlerin vergi avantajını yenilemeyeceğiz. Artı şu anda mevduat faiz gelirlerine sınırlı bir vergi koyduk. Dolayısıyla o hususu da çalışıyoruz.

Dolayısıyla normal Türk lirası mevduat daha cazip hale gelecek diye düşünüyoruz. Enflasyon beklentilerinde iyileşme var. Enflasyon yıllık bazda yüksek seyretti. Zirveyi mayıs ayında buldu. Ama piyasaya sorarsanız önümüzdeki 12 ayda enflasyon yüzde 33’e inecek diyorlar. Önümüzdeki 24 ayda da yüzde 21’e inecek diyorlar. Biz bu rakamların bizim hedeflere önümüzdeki aylardan itibaren yakınsayacağını düşünüyoruz."

Kaynak: HABER MERKEZİ