Trabzon’da Yüksek Su Faturaları İçin Saadet Partisi’nden Çözüm Önerileri! Trabzon’da Yüksek Su Faturaları İçin Saadet Partisi’nden Çözüm Önerileri!

Doların yıl sonunda kaç TL olacağına dair tahminler, Merkez Bankası'nın faiz indirimi beklentilerine bağlı olarak şekilleniyor. Goldman Sachs, faiz indiriminin üçüncü çeyreğin sonunda gerçekleşmesini beklerken, JP Morgan Kasım ayında, Morgan Stanley ve Barclays ise 2025'in ilk çeyreğinde faiz indirimi öngörüyor. Doların 36,00 TL seviyesine ulaşması durumunda, mevcut fiyatlara göre %10'luk bir yükseliş marjı öne çıkıyor. Merkez Bankası'nın kararları, doların değerini belirlemede kilit rol oynayacak.

Merkez Bankası'nın faiz indirimi zamanlamasıyla ilgili en erken beklentiler Eylül ayını işaret ediyor. Ancak bu indirimin Kasım ayında veya 2025'in ilk çeyreğinde gerçekleşeceğini öngörenler de mevcut. Goldman Sachs, üçüncü çeyreğin sonunda faiz indirimi beklerken, JP Morgan Kasım ayında, Morgan Stanley ve Barclays ise 2025'te ilk faiz indiriminin gerçekleşeceğini düşünüyor.

Dolar Yıl Sonunda Kaç TL Olacak?

Doların yıl sonunda ne kadar olacağına dair beklentiler de büyük ilgi görüyor.

  • Geçen hafta Fitch’in Türkiye Analisti Morales, doların yıl sonunda 36,00 TL seviyesinde olacağını öngördü.
  • HSBC, JP Morgan ve BNP Paribas da yıl sonu dolar tahminlerini 36,00 TL olarak açıkladı.
  • Bank of America ise yıl sonu dolar beklentisini 38,00 TL olarak raporladı.
  • TCMB'nin son anketinde tahminler 37,75 TL'ye kadar düştü.

Doların 36,00 TL seviyesine doğru bir hareketlilik göstermesi durumunda, güncel fiyatlara göre 6 ayda sadece yüzde 10’luk bir yükseliş marjı öne çıkıyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ