Son yıllarda atılımını sürdüren ve gittikçe büyümeye başlayan Türk Sineması, iş bilen yapımcı, yetişmiş yönetmen ve emekçi oyuncularla birleştiğinde neler yapabileceğini tüm kamuoyuna gösteriyor. Tabi birde bu ağlamalı, dramatik filmleri çekmeyi iyi beceriyoruz. Ne de olsa duygusal bir milletiz. Bu tür filmlerin gişede de önemli getirisi var.

Öyle filmler çekildi, öyle senaryolar yazıldı ya da öyle oyuncular oynadı ki yıllar geçse de izleri silineceğe benzemiyor. “Eşkiya” dan tutun “Babam ve Oğlum”a, “Ayla”ya “Müslüm”e..
Kimisinde onlar ağladı bizde ağladık, kimisinde öyle felsefi sözler söylendi ki düşündük, kimisinde de güldürdüler güldük. Bazen oyuncuların rol yaptığını unutup aklımızca kötü insanlara kızdık. Bazen hepsini aileden biri sayıp bağrımıza bastık.

11 Ekim’de gösterime giren “7.Koğuştaki Mucize” filmi gerek konusu, gerek görsel tasarımı gerekse de oyunculuklarıyla oldukça etkileyici bir film. Filmin finalindeki mucize minik ‘Ova’nın mucizesi aslında. Öncelikle emeği geçenleri kutlamak istiyorum. Cezai ehliyeti olmayan ve haksız yere hapse atılan Memo ile kızı Ova’nın adalet arayışı ve kavuşma hikayesini konu edinen filmde zaman zaman hüzün, zaman zamanda komedi hakim.

Kendisini ilk olarak “Öyle Bir Geçer ki Zamanki” dönem dizisinde evin asi çocuğu ‘Mete’ karakterinde izlediğim zaman ‘İşte geleceğin yıldızı’ demiştim. Şimdilerde “Çukur” dizisindeki Yamaç rolüyle ortalığı kasıp kavuran bıçkın delikanlı Aras Bulut İynemli’ye söyleyecek sözüm yok doğrusu. Bu nasıl bir oyunculuktur. Adam oynamamış resmen yaşamış dedim. Daha önceden yine beyazperde de “Tamam mıyız” filminde bir bedensel engelli genci muhteşem oynamıştı. Bu filmde de 7 yaşındaki kızı ile aynı yaşa sahip bir babayı yine muhteşem oynuyor. Peki ya minik yıldız Nisa Sofiya Aksongur. Birçok dizi ve filmde görmeye alışık olduğumuz İlker Aksum, Yurdaer Okur, Yıldıray Şahiner. Bir kişi ön plana çıkmıyor hepsi dört dörtlük oyunculuk göstermiş. Tabi bu kadroyu bir araya getiren yönetmen Mehmet Ada Öztekin’e de ayrı bir parantez açmak gerekir.

Eğer hafta sonu zamanınız varsa ve herhangi bir randevunuz yoksa bu filmi kaçırmayın derim. Yanınızda bir selpak mendilde bulundurmayı ihmal etmeyin. ‘Ben ağlamam’ diyenleri çok duydum. Ama o diyenlerin film bitiminde gözlerinin kıpkırmızı olduğuna da bizzat şahit oldum. Benden söylemesi. 17.10.2019