Milyonlarca asgari ücretli çalışan, büyük bir heyecanla asgari ücrete ara zam yapılmasını bekliyor. Ancak, henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Özgür Demirtaş ve Mahfi Eğilmez, konuya ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.

Bakanlık Açıklaması:

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, geçtiğimiz aylarda asgari ücrete yılda bir defa zam yapılacağını açıklamıştı. Bu açıklama yapıldığında dolar 29,36 lira iken enflasyon oranları bugüne göre daha farklıydı. Gün geçtikçe eriyen asgari ücret karşısında milyonlarca çalışan zor durumda kalırken, herkesin gözü ara zam açıklamalarına çevrildi. Peki, asgari ücrete Temmuz ayında ek zam yapılacak mı?
yeni-proje-2-002.jpg

Özgür Demirtaş’ın Asgari Ücret Çağrısı:

Sabancı Üniversitesi Finans Kürsüsü Başkanı Prof. Dr. Özgür Demirtaş, asgari ücrete ilişkin şu paylaşımda bulundu:

Bilmeyenler çok pişman olacak: Bu şekilde tapunız elinizden gidebilir Bilmeyenler çok pişman olacak: Bu şekilde tapunız elinizden gidebilir

"Asgari Ücretin Artması lazım. Enflasyona negatif etki edecektir. Ancak Enflasyona etki sıralaması benim için dördüncü sırada şu anda. Çok yazdım: İnsanların asgari ücret ile geçinmesi imkansız. Tasarruf Dar Gelirliden BAŞLAYAMAZ…”

Mahfi Eğilmez’in Değerlendirmesi:

Ekonomist Dr. Mahfi Eğilmez ise konuya ilişkin olarak şunları söyledi:

“Piyasa kendisini doların 40-45 TL olacağına göre ayarladı. Bütün fiyatlamayı buna göre yaptı. Buradan geri gelemiyor. Gelemediği için enflasyon düşse bile, fiyatların artış hızı düşse bile fiyatlar düşmeyecek. Dolayısıyla vatandaş bu etkiyi çok yaşamayacak. Hayat pahalılığı farklı bir şey. Ücretler düşük. Piyasadaki fiyatlar üç misli artıyor, ücretler artıyor yüzde 30.”
Merkez'in rezervlerine ilişkin Prof. Dr. Özgür Demirtaş'tan dikkat çeken  yorum - Dünya Gazetesi

Asgari Ücretlilerin Beklentisi:

Asgari ücretliler, Temmuz ayında yapılacak olası bir zam ile geçim şartlarının iyileşmesini umut ediyor. Ekonomistlerin bu konudaki çağrıları ve değerlendirmeleri, hükümetin zam politikalarını şekillendirmede etkili olabilir. Milyonlarca çalışan, yapılacak resmi açıklamaları büyük bir merakla bekliyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ