Elektrikli Araçlarda Büyük Düşüş

ABD, dünya otomotiv pazarında önemli bir yer tutarken, son yıllarda elektrikli araçlara olan ilginin azalması dikkat çekiyor. Pew Research Center tarafından yapılan bir araştırma, elektrikli araç satın almayı ciddi şekilde düşünenlerin oranının yüzde 9 düştüğünü ortaya koyuyor. Bu durum, global elektrikli araç satışlarındaki artış hızının yavaşlamasıyla da örtüşüyor.
Elektrikli araç alanlara ikinci el şoku! Büyük sürprize hazır olun

Neden İlgi Azalıyor?

Elektrikli araçlara olan ilgi azalmasının tek bir sebebi bulunmuyor. Araştırmaya katılanların büyük bir kısmı (%72), elektrikli araçların geleneksel araçlara göre daha yüksek bir başlangıç maliyeti gerektirdiğini belirtiyor. Sektör verileri de, ortalama bir elektrikli aracın hala içten yanmalı bir araçtan daha pahalı olduğunu doğruluyor, ancak fiyat farkı giderek azalıyor.

Şarj Maliyetleri Konusunda Kararsızlık

Araştırmada, katılımcıların yüzde 36'sı elektrikli araçların şarj maliyetinin içten yanmalı araçlara göre daha düşük olduğunu düşünürken, yüzde 28'i şarj maliyetlerinin daha yüksek olduğunu, yüzde 32'si ise maliyetlerin neredeyse aynı olduğunu ifade ediyor. Bu durum, tüketicilerin şarj maliyetleri konusunda bölünmüş olduğunu gösteriyor.
elektrikli-1.png

Güvenilirlik ve Altyapı Endişeleri

Elektrikli araçların güvenilirliği konusunda da endişeler bulunuyor. Katılımcıların yarısı, elektrikli araçları daha az güvenilir bulduğunu belirtirken, bu oranın 2021'e göre yüzde 16 arttığı gözlemleniyor. En büyük endişe ise yeterli şarj istasyonunun olup olmaması. Pew Research Center, katılımcıların yüzde 56'sının gerekli altyapının yetersizliği konusunda endişe duyduğunu belirtiyor.

Antalya'da Bilim Ve Teknoloji Fuarı Beğeni Topladı Antalya'da Bilim Ve Teknoloji Fuarı Beğeni Topladı

Küresel Ölçekte Benzer Eğilimler

Bu ilgi düşüşü sadece ABD'ye özgü değil. AlixPartners ve Goldman Sachs gibi firmaların araştırmaları, küresel olarak benzer endişelerin var olduğunu gösteriyor. AlixPartners'ın çalışmasında, Çinli katılımcıların yüzde 97'si bir sonraki araçlarının muhtemelen elektrikli olacağını ifade ediyor. ABD ve Avrupa'daki kullanıcılar için bu oranlar sırasıyla yüzde 35 ve yüzde 45 seviyesinde kalıyor.
elektrikli-2.png

Elektrikli Araçların Geleceği

Elektrikli araçlara olan ilgi, başlangıç maliyetleri, şarj maliyetleri, güvenilirlik ve altyapı gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak şekilleniyor. Bu eğilimlerin nasıl değişeceği ve elektrikli araçların geleceği, otomotiv sektörünün dinamiklerine bağlı olarak gelişmeye devam edecek.

Kaynak: HABER MERKEZİ