31 Mart seçimlerinden sonra 70 milyar doların üzerinde döviz alımı yapan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 33 gün sonra ilk kez döviz sattığını duyurdu. Dolar/TL paritesini dengelemek için yapılan 250 milyon dolarlık bu satış, net döviz pozisyonunda düşüşe yol açtı. Yeni ekonomi yönetimi ile birlikte rasyonelleşme adımları atan Türkiye, net döviz pozisyonunda iyileşme sağlamaya devam ederken, bu satışın ilerleyen günlerde devam edip etmeyeceği merak konusu.

31 Mart seçimleri sonrasında eksi 74.6 milyar dolara kadar gerileyen döviz pozisyonunda hızla iyileşme sağlayan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), özellikle yabancı sermayenin Türkiye'ye girişiyle birlikte ortaya çıkan para bolluğunu döviz alımı gerçekleştirerek kullandı.

MERKEZ BANKASI YENİDEN SATIŞLARA BAŞLADI

Bu adımların ardından 1.4 milyar dolara kadar gerileyen net döviz pozisyonunda 33 gün aradan sonra bir ilk yaşandı. Geride bırakılan ay boyunca günlük ortalama 2.5-3 milyar doları bulan alım gerçekleştiren Merkez Bankası, 33 gün sonra ilk kez dün satış yaptı.

Borsa İstanbul Güne Yükselişle Başladı Borsa İstanbul Güne Yükselişle Başladı

Net döviz pozisyonunda dün itibarıyla 250 milyon dolarlık bir düşüş görülürken, bu satış tercihlerinin ilerleyen günlerde devam edip etmeyeceği merak konusu haline geldi. Yaşanan düşüşün, geçtiğimiz haftanın son işlem günü ve dün yaşanan kur artışlarının ardından dolar/TL paritesini dengelemek için piyasalara müdahale edilmesinden kaynaklandığı düşünülürken, net döviz pozisyonunda yıllar sonra ilk kez artıya geçilmesini bekleyen yatırımcılar büyük bir şaşkınlık yaşadı.

Kaynak: HABER MERKEZİ