2023 yılının son enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte SSK ve Bağ-Kur emeklileri için yüzde 37,57 oranında zam hakkı doğdu. Ancak bu zam oranı, asgari ücret ve memur maaşlarındaki artış oranının altında kaldı. Bu nedenle emeklilerin yaşam standartlarını korumak ve farkı kapatmak için alternatif planlar üzerinde çalışılıyor.

Düşük Faizli Konut Kredisi İle Ev Sahibi Olmak Artık Daha Kolay! Düşük Faizli Konut Kredisi İle Ev Sahibi Olmak Artık Daha Kolay!

Masada şu seçenekler bulunuyor:

  1. Eşitleme: Geçmiş yıllarda olduğu gibi tüm kesimlerin maaş zamlarında eşitlemeye gidilebilir. Geçen yıllarda aradaki fark refah payı ile tamamlanmıştı. Bu yıl da aynı uygulama yapılırsa, 12 puanlık fark refah payı ile kapatılacak ve emeklilerin zam oranı yüzde 49 olarak belirlenecek.

  2. Seyyanen Zam: Seyyanen zam uygulaması durumunda, emekli maaşlarına aynı miktarda Türk Lirası eklenerek fark karşılanacak. Ancak bu uygulama kök emekli maaşı alanlar için dezavantajlı olabilir, çünkü herkese aynı miktarda zam yapılması durumunda düşük emekli maaşı alanlar sınırın altında kalabilir.

  3. En Düşük Emekli Aylığı Düzenlemesi: Mevcut durumda en düşük emekli aylığı 10 bin liranın üzerine çıkacak gibi görünüyor. Sınırın altındaki emekli maaşları, en düşük aylık maaş seviyesine eşitlenebilir.

Bu değişikliklerin netleşmesi için yasal düzenlemeye ihtiyaç vardır. Meclis'te ele alınacak olan düzenleme sonrasında Cumhurbaşkanı tarafından onaylandıktan sonra resmen uygulamaya girecektir. Sürecin göz önüne alındığında, emekli maaşı düzenlemelerinin şubat ayına kadar tamamlanabileceği belirtilmektedir. Bu durumda, emekliler ocak ayında sadece enflasyon zammını alacak ve refah payı veya diğer seçenekler şubat maaşlarına yansıyacaktır.
TAKA/BİROL SANCAK

Editör: Doğukan ÖZKURT