EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI YÜKSELECEK

AK Parti'nin Yeni Planı
Ekonomi gazetesinde yer alan bilgilere göre, AK Parti kurmayları en düşük emekli maaşını artırmak amacıyla bir araya geldi. Şu an 10.000 TL olan en düşük emekli maaşının ne kadar yükseleceği merakla bekleniyor. AK Parti'nin hazırladığı formüller hafta içerisinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayına sunulacak.

Beklenen Zam Oranı
Mevcut en düşük emekli maaşı olan 10.000 TL'nin 12.000 TL'ye yükseltilmesi planlanıyor. 6 aylık enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından, en düşük emekli maaşına %24,73 oranında zam yapılması öngörülüyor. Ancak, kök maaş üzerinden yapılan zam oranlarının yetersiz kalması nedeniyle AK Parti harekete geçti.

CUMHURBAŞKANINDAN ONAY BEKLENİYOR

Onay Süreci
AK Parti yönetimi, en düşük emekli maaşını en az 12.000 TL yapma hazırlığını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayına sunacak. Onay verilmesi halinde, düzenleme hızla meclis gündemine taşınacak. Düzenlemenin Temmuz ayı içerisinde mecliste kabul edilmesi bekleniyor.

Etkilenecek Kişi Sayısı
AK Parti kurmayları, bankalardan en düşük emekli maaşı ile ilgili mali raporları istedi. Bu artışın kaç kişiyi etkileyeceği konusunda hazırlanan rapor da Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunulacak. Başkan Erdoğan, 2024 yılının emekliler için iyileştirme yılı olacağını belirtti. Ocak ayında en düşük emekli aylığı 10.000 TL'ye yükseltilmişti. Yeni düzenleme onaylanırsa, 2024 yılı içinde emekliler iki kez maaş artışı alacak.

Borcu olanlara iyi haber: Bu borçların tamamı silinecek Borcu olanlara iyi haber: Bu borçların tamamı silinecek

SONUÇ VE BEKLENTİLER

Emekliler İçin Umut Verici Gelişmeler
Bu düzenleme, 3 milyon emekliyi doğrudan ilgilendiriyor ve maaşların yükseltilmesi, emeklilerin yaşam standartlarını önemli ölçüde iyileştirecek. Emekliler, AK Parti'den gelecek müjdeli haberi dört gözle bekliyor.

Bu düzenlemenin kabul edilmesiyle birlikte emekliler, Temmuz ayında maaşlarında kayda değer bir artış görecek ve ekonomik sıkıntılarının bir nebze de olsa hafiflemesi bekleniyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ