3 Temmuz sonrasında Meclis'e sunulacak olan ek refah payı ödemesi, emekli maaşlarına eklenirse, zam oranları daha da yükselebilir. Bu durumda, emeklilerin alacağı zam oranları, enflasyon farkı ve toplu sözleşme artışlarıyla birlikte daha da artacak. Emekliler, bu ek ödemelerle birlikte maaşlarında ciddi bir artış görebilirler.

SSK, Bağ Kur ve memur emeklisi, zamlı maaşlarını almak için heyecanla beklerken, bu ay içinde zamlı maaşlarını almaya başlayacaklar. Peki hangi emekli ne kadar zam alacak? Emeklinin zamlı maaşı ne zaman yatacak? İşte cevabı...

Memurlar ve memur emeklileri, SSK ve Bağ Kur emeklilerinden farklı olarak, yüzde 10 toplu sözleşme artışına ek olarak Ocak ayındaki yüzde 15 toplu sözleşme artışına ilave bir fark alacaklar. İkinci 6 ay için memur ve memur emeklilerine yüzde 20 zam yapılması beklenirken, SSK ve Bağ Kur emeklilerine ise yüzde 25-26 oranında zam yapılması bekleniyor.

3 Temmuz sonrasında Meclis'e sunulacak olan ek refah payı ödemesi, emekli maaşlarına eklenirse, emeklilerin alacağı zam oranları daha da artabilir.

ZAMLI MAAŞ TAKVİMİ NASIL İŞLEYECEK

1-5 Temmuz arası memur ve emeklilere Temmuz maaşları ödenecek. Sonrasında memur ve memur emeklilerine zam farkı ödemeleri gerçekleştirilecek. 3 Temmuz'da tüm emeklilerin yeni zam oranları açıklanacak. SSK emeklilerinin zamlı maaşları 17-26 Temmuz arasında, Bağ-Kur emeklilerinin zamlı maaşları ise 25-28 Temmuz arasında yatırılacak.

EN DÜŞÜK AYLIKLAR NE KADAR OLACAK?

En düşük maaşlar, yapılacak enflasyon artışları sonrasında artacak. Eğer refah payı eklenirse, bu artışlar daha da yükselecek. Ancak sadece enflasyon farkı ve toplu sözleşme ile belirlenen yeni maaşlar şu şekilde olacak:

Taban aylıklar şu şekilde:

- Mevcut taban aylık: 10.000 TL

- Yüzde 20.34 zamlı maaş: 12.034 TL

Milyonlarca Vatandaşı Endişelendiren Zam! Okul Kitaplarına Yüzde 400 Zam Geliyor Milyonlarca Vatandaşı Endişelendiren Zam! Okul Kitaplarına Yüzde 400 Zam Geliyor

Memurlar için ise:

- Mevcut maaş: 32.860 TL

- Yüzde 20.34 zamlı maaş: 39.544 TL

Memur emeklileri için ise:

- Mevcut maaş: 14.741 TL

- Yüzde 20.34 zamlı maaş: 17.739 TL

Kaynak: HABER MERKEZİ